22 January, 2021

Izraelski specjalista: pierwsza dawka szczepionki Pfizera mniej skuteczna niż podaje producent

Izraelski specjalista: pierwsza dawka szczepionki Pfizera mniej skuteczna niż podaje producent

Zdaniem izraelskiego specjalisty Nachmana Asha, pierwsza dawka szczepionki przeciwko Covid-19 jest mniej skuteczna, niż podaje producent specyfiku.

Izraelski specjalista od koronawirusa twierdzi, że pierwsza dawka szczepionki Pfizer jest mniej skuteczna niż firma podawała, donosi The Guardian.

Nachman Ash mówi, że ochrona jaką daje pierwsza dawka jest mniej skuteczna niż myśleliśmy. Wiele osób zostało zakażonych między pierwszym a drugim szczepieniem – powiedział Ash, dodając, że efekt ochronny wydaje się „niższy niż [dane] przedstawione przez firmę Pfizer”. Pojawiły się pytania dotyczące skuteczności szczepionki po tym, jak w poniedziałek stwierdzono 10 tys. nowych przypadków zakażeń, najwięcej od początku pandemii.

Gigant farmaceutyczny twierdzi, iż z badań wynika, że pierwsza dawka szczepionki daje proc. 52 procentową skuteczność przez 12 dni. Poziom ochrony wzrasta do 95 procent po dwóch tygodniach po drugiej dawce.

Nie jest jasne, jak skuteczne były zastrzyki dla ponad 2 milionów Izraelczyków, którzy dostali już pierwszą dawkę. Najnowsze dane dotyczące Izraela, który wdrożył jeden z najszybszych systemów k szczepień, podkreślają wyzwania, przed którymi wciąż stoi cały świat.

Pojawiły się ostrzeżenia, że od 30 do 40 proc. nowych zakażeń spowodował nowy wariant Covid-19 zidentyfikowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Rząd rozważał możliwość zaostrzenie istniejących ograniczeń. Gabinet został ostrzeżony przez Asha, że ​​nowy wariant ma stać się głównym źródłem infekcji w Izraelu w ciągu kilku tygodni.

Źródło: PolskaTimes

Podobne artykuły