15 February, 2021

Sondaż: Większość Polaków popiera protest mediów ws. rządowej ustawy

Sondaż: Większość Polaków popiera protest mediów ws. rządowej ustawy

62 proc. Polaków poparło akcję „Media bez wyboru” – wynika z sondażu Kantar Polska. Protest mediów zauważyła niemal cała Polska.

Na początku lutego w wykazie prac legislacyjnych rządu wpisany został projekt ustawy zakładający pobieranie od mediów składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej. Jak tłumaczy rząd połowa wpływów z nowego podatku trafi m.in. do NFZ.

Ponadto twierdzi, że chce w ten sposób opodatkować mi.in. międzynarodowych gigantów, jak Google, Facebook czy Apple. Media prywatne protestują i nazywają to haraczem.

W związku z tym w środę część wydawców zainicjowała akcję „Media bez wyboru”.

Polacy poparli protest mediów

Kantar Polska, na zlecenie Komitetu Badań Radiowych, zapytał Polaków czy popierają protest mediów ws. nowego podatku.
Jak się okazuje 62 proc. ankietowanych paprało medialną inicjatywę. Kolejne 18 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Najwięcej zwolenników akcji „Media bez wyboru” znalazło się wśród grupy młodych osób pomiędzy 15-24 rokiem życia. Protest mediów poparło aż 71 proc. z nich.

Akcję protestacją poparło także około 70 proc. mieszkańców dużych i średnich miast (od 20 do 500 tys. mieszkańców).
Z badania wynika, że przeprowadzony w środę protest „Media bez wyboru” zauważyło aż 91 proc. Polaków.

69 proc. badanych stwierdziło, że akcja mediów uświadomiła im jak ważna jest możliwość korzystania z różnorodnych stacji telewizyjnych, radiowych i serwisów internetowych.

66 proc. ankietowanych odpowiedziało, że obawia się świata bez niezależnych mediów, z kolei 65 proc. uważa, że rząd wykorzystuje pandemię koronawirusa, aby osłabić niezależne media w naszym kraju.

Kantar Polska przeprowadził badanie dla Komitetu Badań Radiowych na próbie 1010 osób w wieku 15-75 lat. Badanie zostało zrealizowane w dniu 11 lutego, metodą CATI.

Źródło: PolskaTimes.pl

Podobne artykuły