25 June, 2026

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądem

Do zdarzeń doszło 28 listopada 2023 r. Natalia wyszła rano do szkoły, gdy panował siarczysty mróz. W drodze źle się poczuła i telefonowała do ojca, mówiąc, że nie wie, gdzie się znajduje. Później przestała odbierać połączenia. Ojciec dziewczynki powiadomił policję wczesnym przedpołudniem. Miał następnie czekać ok. godziny na podjęcie działań.

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądem

Około godz. 13. dziecko znalazł znajomy ojca. Dziewczynka siedziała obok jednego z supermarketów w Andrychowie – ok. pół kilometra od komisariatu. Nastolatkę przewieziono do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie stwierdzono hipotermię. Lekarze nie zdołali uratować jej życia. Natalia zmarła dzień później.

Co ustaliła prokuratura w sprawie działań policjantów?

Po śmierci Natalii biegli stwierdzili u niej choroby współistniejące. Ustalili także obrzęk mózgu spowodowany masywnym krwawieniem śródmóżdżkowym.

Prokuratorzy wskazali, że funkcjonariusze, po otrzymaniu informacji o okolicznościach zaginięcia dziewczynki i możliwym zagrożeniu, “nie podjęli czynności służbowych, do których byli zobowiązani”.

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądem

Tomasz Waszczuk powiedział, że oskarżeni przyjęli niewłaściwe podstawy poszukiwań i nie zainicjowali działań. – W szczególności nie skierowali do poszukiwań policyjnych patroli i nie zarządzili niezwłocznie czynności lokalizacji telefonu komórkowego dziewczynki. Niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy doprowadziło do nieumyślnego narażenia przez nich małoletniej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – oznajmił rzecznik.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzuconych im czynów. Grożą im trzy lata więzienia.

W śledztwie zarzuty usłyszał jeszcze jeden z andrychowskich policjantów. – Prokurator wyłączył te materiały do odrębnego postępowania i będzie podejmował działania już osobno – dodał rzecznik.

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądem

Policja po śmierci dziewczynki przeprowadziła w sumie sześć postępowań dyscyplinarnych. Pierwsze zakończyło się na przełomie stycznia i lutego 2024 roku. Oficer dyżurny z podległego komendzie w Oświęcimiu komisariatu w Kętach dobrowolnie poddał się karze. Otrzymał naganę z powodu niedopełnienia obowiązków.

Pozostałe postępowania dotyczyły czterech policjantów z Andrychowa i jednego z Wadowic. Oficerowi dyżurnemu andrychowskiego komisariatu przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych, który się potwierdził. Otrzymał karę dyscyplinarną, jaką było ostrzeżenie.

Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądemTragedia w Andrychowie. Śledczy podali przyczynę śmierci 14-latki Śmierć 14-latki w Andrychowie. Trzech policjantów przed sądem

Postępowanie wobec policjanta z Andrychowa, który przyjął zawiadomienie o zaginięciu, było prowadzone pod kątem nieprawidłowego wykonania czynności służbowej. Został uniewinniony. Ten sam zarzut usłyszał funkcjonariusz z komendy w Wadowicach, który miał skontrolować czynności podjęte przez policjantów z Andrychowa. To się potwierdziło, ale odstąpiono od ukarania go.

Zarzuty zaniechania czynności służbowej oraz niedopełnienia obowiązków usłyszał też komendant komisariatu w Andrychowie. Postępowanie zostało zawieszone z uwagi na jego stan zdrowia, a ostatecznie umorzone, ponieważ policjant odszedł ze służby.

Funkcjonariusze badali także sprawę policjanta z wydziału kryminalnego w Andrychowie, na którym ciążył zarzut naruszenia dyscypliny służbowej. Miał odmówić wykonania polecenia służbowego. Został uniewinniony.

Podobne artykuły