25 June, 2026

Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach

Kontrola ma objąć ocenę całego postępowania personelu medycznego na SOR-ach obu placówek, w tym prawidłowość procesu diagnostyczno-terapeutycznego wobec pacjentów, którzy zmarli w trakcie pobytu na oddziale. Zakres czasowy wskazany przez resort to okres od 1 lipca 2025 r. do 31 maja 2026 r.

Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach

Ministerstwo przekazało też, że NFZ rozszerzył już prowadzoną kontrolę o wątek bezpieczeństwa pacjentów na SOR.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejna afera w Szpitalu Południowym. Jest śledztwo

Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach"Jedna patologia odbija się na całym oddziale". Pracownik SOR o aferze w Szpitalu Południowym Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach

Śledztwa prokuratury ws. sytuacji w Szpitalu Południowym

W środę minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek mówił, że od 2023 r. prokuratura otrzymała 12 zgłoszeń dotyczących zgonów w Warszawskim Szpitalu Południowym.

Wcześniej, we wtorek, były pracownik tej placówki dr Emil Jędrzejewski wystąpił w kanale Zero i przekonywał, że na SOR wykonywano procedury wadliwie, a błędy miały prowadzić do powikłań, które w niektórych przypadkach kończyły się śmiercią pacjentów. W środę Jędrzejewski został przesłuchany w warszawskiej prokuraturze okręgowej.

W sprawie Szpitala Południowego wszczęto dwa śledztwa: jedno dotyczące oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych, drugie w sprawie nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, w tym możliwych naruszeń zasad triażu na SOR. Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniachLista nieprawidłowości w wywiadzie. Jest oświadczenie Dawida Kacprzyka

“Jesteśmy to winni pacjentom”

W sprawie głos zabrało także Ministerstwo Zdrowia, zapowiadając kolejne kontrole. Minister Zdrowia zleciła Wojewodzie Mazowieckiemu oraz Konsultantowi Krajowemu w dziedzinie Medycyny Ratunkowej przeprowadzenie kontroli w SOR Warszawskiego Szpitala Południowego i SOR Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jolanta Sobierańska-Grenda podkreśliła w komunikacie, że kontrola ma służyć pełnemu wyjaśnieniu sytuacji i wzmocnieniu bezpieczeństwa pacjentów.

“Zwracam uwagę, że kontrolę już wcześniej rozpoczął NFZ, który podlega Ministrowi Zdrowia. Kontrola prowadzona jest w zakresie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w wybranych zakresach świadczeń. W związku z doniesieniami medialnymi NFZ rozszerzył kontrolę o kwestię bezpieczeństwa pacjentów na SOR. Zdrowie i życie pacjentów powinno być zawsze priorytetem każdego zarządzającego szpitalem. Dlatego jestem przekonana, że podjęte przez m.st. Warszawa działania nie tylko wyjaśnią sprawę, ale wpłyną również na dalsze decyzje związane z zarządzaniem szpitalami w mieście. Sprawą zajmuje się też prokuratura” – czytamy.

Resort zdrowia reaguje. Ruszają kontrole po głośnych doniesieniach

“Liczę, że wszystkie fakty w tej sprawie ujrzą światło dzienne. Jesteśmy to winni pacjentom” – dodała Sobierańska-Grenda.

Minister apelowała również, by nie oceniać wszystkich SOR w Polsce przez pryzmat tej sprawy, i wskazała, że resort przygotowuje pakiet zmian legislacyjnych mających wzmocnić system ochrony zdrowia i ograniczyć systemowe patologie.

Podobne artykuły