20 August, 2020

Amerykanie zwolniają Polaków. Producent silników lotniczych zanotował olbrzymi spadek zamówień

Amerykanie zwolniają Polaków. Producent silników lotniczych zanotował olbrzymi spadek zamówień

Zwolnienia w polskich zakładach amerykańskiej firmy Pratt&Whitney. Związki zawodowe wynegocjowały warunki i podpisały porozumienie. W Rzeszowie pracę stracą 303 osoby. Kolejnych 218 pożegna się z miejscem pracy w Kaliszu. To efekt kryzysu w branży lotniczej.

Jak pisze lokalny portal Rzeszów News, pierwsi pracownicy objęci zwolnieniami otrzymali wypowiedzenia we wtorek. Pratt&Whitney zatrudnia ogółem 4,5 tys. osób. – Ruch lotniczy spadł o ok. 80 proc, co przekłada się na olbrzymi spadek zamówień – mówił Andrzej Czarnecki, rzecznik koncernu w Rzeszowie, cytowany przez portal. Równocześnie zwolnienia prowadzone są w kaliskim oddziale firmy.

Zwalniani pracownicy oprócz przysługujących z mocy prawa pracy odpraw, mają też otrzymać dodatkowe świadczenia. Odchodzący po ponad dwóch dekadach pracy w firmie dostaną dodatkowe cztery odprawy, a zwalniani ze stażem 2-20 lat – jedną.

W razie zwiększania zatrudnienia w ciągu najbliższych 15 miesięcy, Pratt&Whitney w pierwszej kolejności ma ponownie przyjmować osoby objęte zwolnieniami. Kolejna tura rozmów ze związkami ma odbyć się za miesiąc. Jesienią firma planuje kolejne zwolnienia – tym razem pracowników biurowych.

Źródło: businessinsider

Podobne artykuły