26 November, 2020

Nowa ustawa. PiS zajrzy Polakom na konta

Nowa ustawa. PiS zajrzy Polakom na konta

Rząd PiS chce najwyraźniej wiedzieć wszystko o Polakach, nawet ile mają pieniędzy na koncie. Czy rachunki bankowe będą pod całkowitą kontrolą? Niektórzy twierdzą, że to początek dyktatury w Polsce. Czym jest System Informacji Finansowej (SIF)?

Żaden grosz już się nie ukryje! Media ujawniły, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o Systemie Informacji Finansowej, w którym gromadzone będą informacje o otwartych i zamkniętych rachunkach w bankach, SKOK, biurach maklerskich i innych podmiotach oraz o skrytkach sejfowych. Rząd planuje wprowadzenie w życie ustawy powołującej System Informacji Finansowej (SIF). Czy to już prześladowanie Polaków?

System Informacji Finansowej i totalna kontrola?

Dzięki nowemu rozwiązaniu, PiS od pierwszego kwartału 2021 roku być może będzie w stanie kontrolować rachunki bankowe poprzez cząstkowy wgląd w konta utworzone we wszystkich instytucjach finansowych, także te należące do osób prywatnych. Nowe uprawnienia zyskają m.in. ABW, CBA, Straż Graniczna, policja, SKW i SWW oraz Urząd Skarbowy. Służby nie będą musiały teraz występować do banków o sprawdzenie konkretnej osoby, tylko skorzystają ze swego rodzaju „wyszukiwarki”.

Jak wyjaśnia Wprost.pl, rząd chce w  ten sposób monitorować przepływ gotówki w Polsce wspomóc wyłapywanie podejrzane przepływy pieniężne i ewentualne przestępstwa finansowe. To również ustawa wycelowana w terroryzm, by szybko ustalić źródła jego finansowania.

Dyrektor departamentu informacji finansowej w Ministerstwie Finansów Marcin Stec w rozmowie z Business Insider przypomniał, że rząd ma już narzędzia, dzięki którym może zaglądać nam na konta, choć nie jest to proces łatwy.

Jeśli np. dostaniemy pytanie z Francji o to czy podejrzewana u nich o terroryzm osoba ma w Polsce rachunki bankowe, to musimy wysłać zapytanie do około 600 banków i instytucji finansowych – wyjaśnia Stec. (Wprost.pl)

Projekt ustawy o Systemie Informacji Finansowej jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Czy Polacy poddadzą się dobrowolnie kontroli, czy szykują się protesty na ulicach?

Źródło: planeta.pl

Podobne artykuły