07 March, 2023

Kongresmen tłumaczy się ze zdjęcia z neonazistami. “Nie byłem świadomy”

Kongresmen tłumaczy się ze zdjęcia z neonazistami. "Nie byłem świadomy"

Kongresmen Partii Republikańskiej Matt Rosendale tłumaczy się z fotografii, która obiegła media społecznościowe. Polityk pozuje na nim z grupą mężczyzn – jak się okazuje, neonazistów. Republikanin twierdzi, że “nie był świadomy”, kim są osoby, które spytały go, czy mogą sobie z nim zrobić zdjęcie.

Matt Rosendale jest członkiem amerykańskiego Kongresu z ramienia Partii Republikańskiej, reprezentującym stan Montana. W zeszłym tygodniu media społecznościowe obiegło zdjęcie, na którym polityk pozuje przed budynkiem Kapitolu z grupą mężczyzn. Dwaj z nich okazali się działaczami słynącymi z nazistowskich poglądów.

Republikanin tłumaczy się z kontrowersyjnego zdjęcia

Jak podaje “The Guardian”, powołując się na ustalenia “Billings Gazette”, dwaj z mężczyzn obecnych na zdjęciu to neonaziści. Ryan Sanchez to były członek “Rise Above Movement”, prawicowej bojówki charakteryzowanej jako “luźny kolektyw brutalnych neonazistów i faszystów”, białych nacjonalistów, zwolenników białej supremacji i skrajnej prawicy. Sanchez ma na sobie płaszcz podobny do tego, jaki nosili niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej.

Drugi mężczyzna to Greyson Arnold, sympatyk nazizmu, który miał niegdyś nazwać Adolfa Hitlera “niezrozumianą” i “skomplikowaną” postacią historyczną, a także jeden z uczestników zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Zdjęcie zostało wykonane najprawdopodobniej w środę 1 marca.

– Absolutnie potępiam, nie toleruję grup szerzących nienawiść, mowy nienawiści i przemocy. Nie brałem udziału w spotkaniu z tymi osobami – stwierdził Rosendale w oświadczeniu przesłanym “Billings Gazette”. – Zostałem poproszony o zdjęcie w momencie, gdy przemieszczałem się między obradami i dostosowałem się, tak jak zawsze, do tej prośby. Nie byłem świadomy tożsamości osób lub ich przynależności do grup szerzących nienawiść, które stoją w wyraźnej sprzeczności z moimi osobistymi przekonaniami – dodał.

62-letni Rosendale został wybrany do Kongresu w 2020 roku. Był jednym ze 147 Republikanów, którzy głosowali za unieważnieniem wyników wyborów prezydenckich, w których Joe Biden pokonał Donalda Trumpa. Jest członkiem skrajnej, republikańskiej grupy Freedom Caucus.

Podobne artykuły