19 October, 2020

Co zamierza rząd? Po co włączać Kaczyńskiego do rządu?

Co zamierza rząd? Po co włączać Kaczyńskiego do rządu?

Na początku października stało się znane, że prezes PiSu Jarosław Kaczyński może wejść w skład rządu. 9 października Kaczyński został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku wicepremiera. Wiadomo, że będzie kierował komitetem do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony, w skład którego wchodzą rezorty sprawiedliwości, obrony, spraw wewnętrznych itp.

Komitet ten pełni następujące funkcje:

* zapewnienie koordynacji działań i sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa;

* dokonywanie analiz w zakresie dotyczącym spraw wewnętrznych, porządku publicznego, obrony i sprawiedliwości;

* rozpatrywanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych dotyczących istotnego wpływu na kwestie bezpieczeństwa i obrony państwa itp.

Co ważne, jest to niepubliczny organ władzy, w którym wszystkie ważne decyzje może podejmować jedna osoba. Zgodnie z zarządzeniem Kaczyński może rozkazywać o nieujawnianiu informacji o pewnej działalności komitetu, osobiście powoływać stałe lub czasowe zespoły robocze itp.

Najważniejsze pytania w tym wydarzeniu są: Co zamierza rząd? Po co włączać Kaczyńskiego do rządu?

Odpowiedzią na te pytania może być banalna chęć utrzymania władzy partii w państwie. Od kilku miesięcy krążą plotki, że Andrzej Duda chce wyjść z PiSu i stworzyć z Beatą Szydło nową partię. Ale odsunięcie od spraw nowo wybranego prezydenta jest niezwykle trudne, ponieważ prawdopodobnie podjęto decyzję o przejęciu kluczowych pozycji w rządzie. Organy ścigania i obrony są bez wątpienia najważniejsze. Wyraźnym przykładem jest Białoruś. Utrzymanie kontroli nad strukturami władzy pozwoliło rządu Łukaszenki zapewnić utrzymanie władzy i normalne funkcjonowanie całego państwa. Ta sama wersja wyjaśnia, dlaczego Kaczyński objął funkcję kierownika tej komisji. W związku z długim spadkiem rankingu PiSu Kaczyński zdaje sobie sprawę, że nie może popełnić błędu i że sam musi podjąć się tej pracy.

Inną ciekawą cechą tego powołania jest polityka zagraniczna i współpraca wojskowa Polski z innymi państwami. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach prezydent Duda przeorientował kraj na współpracę dwustronną z USA kosztem stosunków z UE i NATO, które Donald Trump tak bardzo nie lubi. Szef PiS jest bardziej zorientowany na UE. Działalność głównego na ten moment podopiecznego Kaczyńskiego – premiera Morawieckiego – w ostatnich miesiącach aktywnie nastawiającego Polskę na współpracę z Unią Europejską, o tym dobitnie świadczy. Tak, w ostatnim wywiadzie Kaczyński atakował Europę, nawet groził zawetowaniem budżetu, ale wyglądało to najawną licytacją przed kolejnymi negocjacjami o przywileje i preferencje.

Co do kwestii priorytetowej współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi powinniśmy czekać na wyniki wyborów prezydenckich w USA, ponieważ jeśli D. Trump przegra, J. Biden przestanie sponsorować bezczelną działalność polskiego rządu w odniesieniu do UE.

Autor: Marián Čierny

Podobne artykuły