19 August, 2020

“Bomba chemiczna” pod Lublinem! Niebezpieczne toksyny mogą zabić

"Bomba chemiczna" pod Lublinem! Niebezpieczne toksyny mogą zabić

Na terenie kopalni piachu Osówka koło Pryszczowej Góry odkryto nielegalne składowisko odpadów chemicznych. To tysiące litrów niebezpiecznych dla życia ludzi substancji.

Policja i prokuratura poszukują ludzi odpowiedzialnych za zrzut niebezpiecznych odpadów chemicznych. Wyznaczono nawet nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych za pomoc w ustaleniu winnych, nikt jednak nie chce ułatwić śledztwa władzom. Tymczasem tysiące litrów niebezpiecznych substancji zagraża zdrowiu i życiu ludzi, może też być niebezpieczne dla środowiska.

O zbiornikach pełnych tajemniczej substancji śledczy wiedzą od listopada, gdy sprawę zgłoszono policji. Mimo to materiałem nikt się nie zajął – beczki nadal stoją w tym samym miejscu, część z nich zaczęła pękać i przeciekać. Zabezpieczono je jedynie czarną folią… Prokuratura Okręgowa w Lublinie nie potrafi wskazać, kto ma zająć się usunięciem niebezpiecznego materiału, nie wie też, jak długo potrwa śledztwo.

Toksyczne odpady zostały nielegalnie porzucone na terenie dawnej kopalni piachu w gminie Niemce. Miejsce to oddalone jest o kilometr od najbliższej drogi, w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. – To ustronne miejsce, aby nocą wjechać, zrzucić śmierdzący ładunek, nawrócić i zniknąć, nawet tirem – mówi jeden z rozmówców “Dziennika Wschodniego”.

Na terenie kopalni pozostawiono kilkanaście 1000-litrowych tanków z odpadami przemysłu chemicznego, farbiarskiego, lakierniczego czy motoryzacyjnego. Jak ostrzega prokuratura, stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Podobne artykuły