07 December, 2020

Zaszczepione osoby nie będą musiały nosić maseczek? Rząd chce zachęcić do szczepień na koronawirusa

Zaszczepione osoby nie będą musiały nosić maseczek? Rząd chce zachęcić do szczepień na koronawirusa

Rząd chce zachęcić Polaków do szczepienia się przeciw koronawirusowi. W tym celu mogą zostać wprowadzone benefity dla osób, które się zaszczepią. Jeden z wariantów zakłada, że osoby zaszczepione nie będą musiały nosić maseczek w przestrzeni publicznej – podaje WP. Rząd ma przedstawić szczegóły planu w poniedziałek.

Podczas przedstawiania strategii szczepień przeciw koronawirusowi, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że szczepionka będzie darmowa oraz dobrowolna dla wszystkich Polaków. Dodał jednak, że rząd zachęca obywateli, by skorzystali ze szczepienia.

Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób. Rejestracja będzie możliwa przez internet i metodami tradycyjnymi. Następnie osoba będzie musiała zgłosić się do punktu szczepienia, gdzie zostanie ono wykonane. Po 21 dniach szczepienie zostanie powtórzone

– ogłosił premier na konferencji prasowej.

Wiele wskazuje na to, że osoby, które zaszczepią się przeciw Covid-19, będą mogły liczyć na specjalne benefity od państwa.

Zaszczepieni zwolnieni z nakazu noszenia maseczek

Jak podaje Wirtualna Polska, rząd rozważa wprowadzenie zwolnienia z nakazu zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Zwolnione miałyby zostać osoby, które zaszczepią się przeciwko koronawirusowi.

Projekt jest jeszcze w fazie planowania, a do rozwiązania pozostało jeszcze kilka kwestii. Możliwe, że osoby zaszczepione będą mogły poruszać się bez zasłaniania twarzy, ale tylko wtedy, gdy będą posiadały przy sobie zaświadczenie o przebyciu szczepienia.

Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty. Osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania

– mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczegóły planu zachęt dla Polaków rząd ma przedstawić w poniedziałek na konferencji prasowej.

Premier: Zachowujmy się odpowiedzialnie

– Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego – mówił w ubiegłym tygodniu premier.

Zgodnie z jego zapowiedzią, szczepionki mają być dostępne w każdej gminie. W połowie grudnia rozpocznie się pierwsza duża akcja pro-frekwencyjna i informująca o wszystkich kwestiach związanych z procesem szczepienia.

W pierwszej kolejności szczepieniu zostaną poddani Polacy z czterech grup. Najpierw szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych – lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, laborantów, ratowników medycznych i wszystkich innych przedstawicieli tych służb. Następnie zaszczepieni będą wszyscy mieszkańcy domów opieki społecznej i pomocy społecznej. Potem zaszczepieni zostaną przedstawiciele służb mundurowych, którzy pomagają przy walce z koronawirusem – również wojska operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Jako czwarta zaszczepiona zostanie największa grupa – wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego. W zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze seniorów powyżej 70. – 75. roku życia

– powiedział premier.

Źródło: PolskaTimes

Podobne artykuły