04 April, 2023

Sekretarz generalny NATO docenia wartość Polski. „To silny sojusznik, który przyczynia się do wspólnego bezpieczeństwa“

Sekretarz generalny NATO docenia wartość Polski. „To silny sojusznik, który przyczynia się do wspólnego bezpieczeństwa“

Polska inwestuje w nowoczesne rozwiązania i zdolności, co jest istotne dla kraju i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego zdaniem RP to silny sojusznik, który przyczynia się do “wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów”.

W 2024 roku Polska będzie obchodziła 25-lecia członkostwa w NATO. W tym kontekście sekretarz generalny został zapytany, jak może opisać rolę i pozycję Polski w Sojuszu. “Polska jest silnym sojusznikiem, który przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów” – mówił Stoltenberg i wymienił m.in. obecność amerykańskich wojsk w naszym kraju.

Polska czyni aktywny wkład w nasze bezpieczeństwo kolektywne na wiele różnych sposobów, również wydając więcej niż 2 procent PKB na obronę, co jest szczególnie istotne biorąc pod uwagę obecne niebezpieczeństwa. To oznacza, że Polska inwestuje też w nowoczesne rozwiązania i zdolności, co jest istotne dla Polski i całego Sojuszu. Bardzo się cieszę, że Polska jest sojusznikiem, który będzie świętował 25-lecie członkostwa w NATO.

“Nie powinniśmy być zaskoczeni”

W audycji przypomniano słowa prezydenta Lecha Kaczyński z 2008 roku z Gruzji, gdzie przestrzegając przed agresywną polityką Rosji, mówił: “I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. Wskazano także, że Kaczyński i Polska była uważana za “rusofobów”, a po latach okazało się, że miał rację.

Podobne artykuły