24 June, 2026

Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. “Prokuratura zwleka”

– Prokuratura, w moim przekonaniu, ze względów politycznych, chcąc pewnie chronić działaczy KO, niestety nie podejmuje tych działań i o tym warto rozmawiać, a nie wyciągać z kontekstu, łapać za słówka i próbować przekierowywać uwagę na dyskusję w tym momencie zupełnie nieistotną – wskazał Przydacz.

Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. "Prokuratura zwleka"

Afera w Szpitalu Południowym

W Szpitalu Południowym trwają kontrole prowadzone przez stołeczny ratusz i Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawę opisywanych w lecznicy nieprawidłowości bada prokuratura.

Toczy się też postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej. Dawid Kacprzyk w zeszły poniedziałek zrezygnował z członkostwa w KO, a w czwartek z mandatu radnego dzielnicy Ursus; zwrócił też szpitalowi część wypłaconych mu pieniędzy – pół miliona złotych, które szpital musiał mu oddać ze względu na brak możliwości zaksięgowania. Prezydent Warszawy odwołał zarząd i radę nadzorczą szpitala. Nową prezeską zarządu placówki została Aneta Gomółka-Siembora.

Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. "Prokuratura zwleka"OIL wygasi mandat Kacprzyka. Do izby wpłynęła formalna rezygnacja Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. "Prokuratura zwleka"

Śledztwa w sprawie Szpitala Południowego wszczęto publikacji portalu Zero.pl, który jako pierwszy opisał sprawę Kacprzyka. Z ustaleń wynikało też, że na prowadzonym przez niego oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki, a kompleksowe badania miały być im wykonywane niemal bezpośrednio po dokonaniu przez nich rejestracji.

Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. "Prokuratura zwleka"Gdzie jest Dawid Kacprzyk? Żurek zabrał głos

Dawid Kacprzyk jako koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, a także radny KO warszawskiej dzielnicy Ursus, miał w trakcie specjalizacji z anestezjologii zarobić w ubiegłym roku 1,6 mln zł. W sprawie Szpitala Południowego w poniedziałek wszczęto dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych. Drugie nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Człowiek Nawrockiego ws. afery ze szpitalem. "Prokuratura zwleka"

Jednocześnie w sprawie przesłuchano w środę doktora Emila Jędrzejewskiego. – Zostało zaprotokołowane jedno zdanie: świadek milczy – przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Piotr Antoni Skiba po jego przesłuchaniu. Przesłuchiwany deklarował, że będzie zeznawał, kiedy wyznaczy pełnomocnika.

Były ordynator w Szpitalu Południowym został wezwany w związku z informacjami przekazanymi we wtorkowym programie kanału Zero, gdzie zarzucił byłemu kierownikowi SOR, że dopuścił się rażących zaniedbań, skutkujących śmiercią pacjentów.

Podobne artykuły