03 December, 2020

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły procesu szczepienia Polaków

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły procesu szczepienia Polaków

Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób. Rejestracja będzie możliwa przez internet i metodami tradycyjnymi. Następnie osoba będzie musiała zgłosić się do punktu szczepienia, gdzie zostanie ono wykonane. Po 21 dniach szczepienie zostanie powtórzone

– ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawili szczegóły procesu szczepienia Polaków na koronawirusa.

– Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób. Rejestracja będzie możliwa przez internet i metodami tradycyjnymi. Następnie osoba będzie musiała zgłosić się do punktu szczepienia, gdzie zostanie ono wykonane. Po 21 dniach szczepienie zostanie powtórzone – poinformował premier.

– Logistyką szczepień zajmujemy się od końca października. Rozmawiamy z najlepszymi fachowcami. Przygotowujemy się do tego procesu w sposób jak najbardziej odpowiedzialny i profesjonalny – dodał.

Szczepionka na koronawirusa darmowa i dobrowolna

Szef rządu zapewnił, że szczepienie na koronawirusa będzie darmowe oraz nieprzymusowe, choć zaapelował do Polaków o szczepienie się.

– Cały proces ma być zorganizowany w sposób szybki. Szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego – powiedział.

Szczepionki mają być dostępne w każdej gminie. W połowie grudnia rozpocznie się pierwsza duża akcja pro-frekwencyjna i informująca o wszystkich kwestiach związanych z procesem szczepienia. Do końca obecnego tygodnia zamknięta zostanie strategia szczepień, by w połowie grudnia Rada Ministrów mogła przyjąć strategię szczepień na Covid-19 jako oficjalny dokument.

– Zaczynamy nabory do zespołów szczepieniowych. Najpóźniej w piątej NFZ ogłosi warunki naboru. Każdy, kto je spełni, będzie mógł się zgłosić i będzie zakwalifikowany. Chcemy dostarczyć Polakom skuteczną i bezpieczną szczepionką na koronawirusa. Proces logistyczny związany ze sprowadzeniem szczepionki jest chyba największym procesem w ostatnich kilkudziesięciu latach – stwierdził minister zdrowia.

Kalendarz szczepień na koronawirusa

W pierwszej kolejności szczepieniu zostaną poddani Polacy z czterech grup. Najpierw szczepienia będą dostępne dla wszystkich służb medycznych – lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, laborantów, ratowników medycznych i wszystkich innych przedstawicieli tych służb. Następnie zaszczepieni będą wszyscy mieszkańcy domów opieki społecznej i pomocy społecznej. Potem zaszczepieni zostaną przedstawiciele służb mundurowych, którzy pomagają przy walce z koronawirusem – również wojska operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Jako czwarta zaszczepiona zostanie największa grupa – wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego. W zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze seniorów powyżej 70. – 75. roku życia

– powiedział premier.

– Punkty szczepień to przede wszystkim POZ, pozostałe miejsca opieki medycznej, następnie mobilne jednostki i szpitale rezerwowe. Te szpitale, które zaczęliśmy budować w październiku. Dziś wiemy, że te rezerwowe szpitale być może pozostaną rezerwowe na dłużej i chcemy je wykorzystać do procesu szczepień – dodał Mateusz Morawiecki.

Polska wyda na szczepionki 5-10 miliardów złotych

Premier stwierdził, że w zależności od tego, ile szczepionek zostanie zamówionych, Polska wyda na ich zakup od 5 do 10 miliardów złotych.

– To bardzo duży wydatek, ale poczyniliśmy przygotowania, oszczędności w innych miejscach i to jest priorytet. Szczepionka dla Polaków jest najważniejsza, priorytetowa i nie może jej nikomu zabraknąć – stwierdził.

– Przewidujemy, że w pierwszym etapie zaszczepionych zostanie 6,5-7 milionów osób – dodał szef KPRM Michał Dworczyk.

Mamy nadzieję, że na pewno będziemy przekraczali próg 50-60 proc. zaszczepionej populacji, co byłoby już ogromnym sukcesem. Oczywiście cele, które sobie stawiamy, są bardziej ambitne. Premier stawia nam cel, żebyśmy zaszczepili powyżej 70-80 proc. obywateli i do tego będziemy dążyli

– powiedział minister Andrzej Niedzielski.

Źródło:  dziennikbaltycki.pl

 

Podobne artykuły