29 October, 2020

Wojskowe wagony PKP Intercity to najdroższe wagony w Europie [ZDJĘCIA]

Wojskowe wagony PKP Intercity to najdroższe wagony w Europie [ZDJĘCIA]

Nowe wagony, które PKP Intercity zamówiło na potrzeby przewozu wojska, nie będą dostępne dla ruchu pasażerskiego. Każdy z nich kosztuje 13 mln złotych. Cały kontrakt na wagony wojskowe wart jest ponad 80 mln zł. Termin dostawy przesunięto o trzy kwartały.

Wojskowe wagony PKP Intercity to najdroższe wagony w Europie [ZDJĘCIA]Przed tygodniem na torach prowadzących do Instytutu Pojazdów Szynowych “Tabor” pojawił się pierwszy wagon typu 175A3, które PKP Intercity zamówiło na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Rzeczniczka PKP Intercity Katarzyna Grzduk przypomina że przewoźnik – działając na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej – przeprowadził przetarg i podpisał umowę na ich dostawę 30 maja 2019 roku. Wykonawcą jest H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Umowa obejmuje dostawę 8 wagonów osobowych specjalnych do przewozu osób na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W ramach umowy producent dostarczy 6 wagonów bezprzedziałowych specjalnych 2 klasy do przewozu osób i 2 wagony przedziałowe specjalne 2 klasy do przewozu konwoju.

Nie pojadą w pociągach pasażerskich

Zainteresowanie wzbudziło logo PKP Intercity na burtach. Wiele osób wyraziło nadzieję, że komfortowe wagony, przystosowane do prędkości 200 km/h, zostaną dołączone do składów przewoźnika kiedy wojsko nie będzie ich potrzebować. To pozwoliłoby zrównoważyć koszty ich utrzymania, Tak się jednak nie stanie. – Wagony nie będą dostępne dla ruchu pasażerskiego – informuje Katarzyna Grzduk

Najdroższe wagony w Europie

Tak wysoka cena wzbudziła ogromne kontrowersje. Uznano je niemal za najdroższe wagony na Starym Kontynencie. Dla porównania zwykły wagon pasażerski kl. 2. do komunikacji międzynarodowej kosztuje w Polsce niewiele ponad 8 mln zł.

Wojskowe wagony PKP Intercity to najdroższe wagony w Europie [ZDJĘCIA]

Źródło: rynek-kolejowy.pl

Podobne artykuły