06 January, 2021

Premier League powinna wstrzymać rozgrywki? Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem!

Premier League powinna wstrzymać rozgrywki? Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem!

W Anglii trwa dyskusja nad tym, czy rozgrywki Premier League powinny zostać wstrzymane. Na Wyspach wprowadzono kolejny lockdown, w okresie świąteczno-noworocznym podwoiła się też liczba zakażeń u piłkarzy najlepszej piłkarskiej ligi świata.

Premier Boris Johnson w poniedziałek wprowadził w Wielkiej Brytanii trzeci już lockdown od początku pandemii. Tego dnia w kraju wykryto 58 784 nowe przypadki zakażeń SARS-Cov-2 (o 42% więcej niż tydzień wcześniej) zmarło 407 osób (wzrost o 14%). Koronawirus nie oszczędził też piłki nożnej na najwyższym poziomie. Odwołano już trzy mecze Premier League: Evertonu z Manchesterem City oraz dwa spotkania z udziałem Fulham.

Optymizmem nie napawają testy, które piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych przeszli na przełomie 2020 i 2021 roku. W czterech ostatnich dniach grudnia przebadano 1311 próbek, 28 z nich dało wynik pozytywny. Kolejnych 12 zakażonych wykryto wśród 984 przebadanych w ciągu trzech kolejnych dni. Razem daje to 40 zakażeń w ciągu tygodnia. Ponad dwa razy więcej, niż w trakcie poprzedniej rundy badań (21-17.12), która przyniosła rekordowe wówczas 18 pozytywnych wyników.

Według brytyjskich mediów piłkarze dostali zalecenie unikania uścisków rąk i przytulania, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Nie obyło się jednak bez łamania ograniczeń wprowadzonych przez rząd, choćby w przypadku imprezy świątecznej, w której uczestniczyli piłkarze Tottenhamu: Giovani Lo Celso, Erik Lamela i Sergio Reguilon. W podobnych sytuacjach przyłapano też zawodników Crystal Palace, Fulham, Manchesteru City i West Hamu. Wielu kibiców apeluje o przerwanie rozgrywek, na to się jednak nie zanosi.

W zdecydowanej większości klubów odsetek pozytywnych testów jest niski, Liga nadal pokłada wiarę w jej protokoły dotyczące COVID-19, w pełni popierane przez rząd. Wierzymy, że pozwolą one rozegrać nadchodzące mecze zgodnie z planem. Piłkarze i trenerzy, u których wykryto zakażenia, będą przebywać w samoizolacji przez 10 dni”

– czytamy w oświadczeniu Premier League.

Źródło: PolskaTimes

Podobne artykuły