06 January, 2021

Kaczyński mówi kiedy odejdzie. Kto go zastąpi?

Kaczyński mówi kiedy odejdzie. Kto go zastąpi?

Jarosław Kaczyński zapowiedział niedawno, że zbliża się jego polityczna emerytura i będzie jeszcze tylko raz kandydował. Czy to oznacza koniec PiS? Kto może zastąpić Kaczyńskiego na tronie? Okazuje się, że na liście znajdują się dwa mocne nazwiska.

Jarosław Kaczyński wspomniał, że jeszcze tylko raz będzie kandydował na szefa PiS, a później odejdzie. Pojawia się jednak pytanie o przyszłość PiS. Prof. Kazimierz Kik przewiduje, że w Prawie i Sprawiedliwości rozpocznie się zażarta wojna o władzę. Co ciekawe, sami politycy PiS prognozują, że bez Kaczyńskiego może być krucho, bo „jest gwarantem obozu z nim wygrywa się wybory”. Stanisław Karczewski ma nadzieję, że wódz zostanie na stanowisku do 2025 roku.

Następca Kaczyńskiego – kto przejmie władzę w PiS?

Profesor Kik uważa, że PiS nie przetrwa odejścia Kaczyńskiego z polityki i ulegnie destrukcji przez wewnętrzne walki. Politolog przewiduje, że o schedę po Kaczyńskim mogą ubiegać się tylko dwaj politycy: Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki. Z sondażu przeprowadzonego dla RP.pl wynika, że aż 54% respondentów chciałaby Morawieckiego jako następcę Kaczyńskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Beata Szydło (24%). Co ciekawe, 23% respondentów uważa, że szefa PiS powinien zastąpić Antoni Macierewicz.

Wiek kanoniczny w Kościele to 75 lat. To wystarczy. Ale to nie oznacza, że będę w polityce do tego wieku. Może odejdę wcześniej

– wyznał niedawno Kaczyński.

Na horyzoncie pojawia się jednak kolejny gracz. „Rzeczpospolita” pisała niedawno, że po władzę może sięgnąć Joachim Brudziński, któremu nieoficjalnie podlegają struktury partii, a do tego umacnia swoją pozycję w Parlamencie Europejskim.

Prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z „Wirtualną Polską” powiedziała, że Kaczyński jest wewnętrznie zdruzgotany i nieszczęśliwy, powinien wycofać się już teraz… ale nie ma gdzie!

Powinien się wycofać, ale nie ma zbytnio gdzie. Po prostu te wszystkie podziały oraz frakcje nie docierają do niego, jest nieobecny wewnętrznie

– powiedziała Staniszkis. (WP.pl)

Źródło: plateta.pl

 

Podobne artykuły