14 January, 2021

Kiedy i gdzie elektrownia jądrowa w Polsce?

Kiedy i gdzie elektrownia jądrowa w Polsce?

Elektrownia jądrowa w Polsce to już niemal bajki z mchu i paproci, a prawdziwe są tylko miliony złotych wydawane na pensje jej zarządu i na szukanie lokalizacji. Okazuje się jednak, że rząd PiS ma już atomowy plan: wie jaka będzie lokalizacja i kiedy rozpocznie się budowa elektrowni atomowej w Polsce.

Kiedy i gdzie elektrownia jądrowa w Polsce? Od lat pieniądze są wydawane, a nie została wybrana nawet lokalizacja dla elektrowni. Tymczasem minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM ujawnił zaskakujące zapowiedzi. Okazuje się, że jest już data uruchomienia elektrowni atomowej na terenie Polski.

Elektrownia Jądrowa w Polsce – kiedy i gdzie?

PiS buduje jak na razie elektrownię jądrową w Polsce zgodnie z zasadą „błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli”. A jednak, niespodzianka! Michał Kurtyka ujawnił, że planowana przez rząd data uruchomienia pierwszego bloku polskiej elektrowni jądrowej to 2033 rok. Budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 roku. Jeszcze w 2021 roku ma zostać wybrana technologia, a w roku 2022 rozpocznie się wybór lokalizacji.

Najbardziej mamy zaawansowane prace, jeżeli chodzi o lokalizację na północy, na Pomorzu. Tam pewnie będą co najmniej dwa, a może cztery bloki. Natomiast jeżeli chodzi o ostatnią lokalizację, to różne opcje są możliwe – powiedział Kurtyka w RMF FM.

Media przypominają, że niedawno Antoni Macierewicz zadeklarował, iż elektrownia jądrowa powstanie w Bełchatowie. Jego zdaniem data uruchomienia elektrowni to 2043 roku. Kurtyka tej informacji nie potwierdził.

Podobne artykuły