21 August, 2020

“Chudy” i “Gruby” zatrzymani w Hiszpanii. Polska policja szukała ich od sześciu lat

Hiszpania Polska policja

Paweł D. pseudonim Chudy i Łukasz K. pseudonim Gruby zostali zatrzymani w Hiszpanii dzięki Europejskiej Sieci Współpracy Policyjnej – poinformowała w czwartek Komenda Główna Policji. Pierwszy był poszukiwany za próbę zabójstwa, drugi za handel narkotykami.

Jak przekazała w czwartek Komenda Główna Policji, mężczyźni zostali zatrzymani w lipcu, Paweł D. w Barcelonie, a Łukasz K. w Grenadzie. Poszukiwania mężczyzn trwały sześć lat. W tym czasie poszukiwani mieli wielokrotnie zmieniać miejsca zamieszkania, numery telefonów oraz posługiwać się fałszywymi dokumentami. Zatrzymanie jednego i drugiego było możliwe dzięki europejskiej współpracy w ramach sieci ENFAST. “Chudy” zatrzymany za próbę zabójstwa

Paweł D., “Chudy”, jest podejrzany o to, że sześć lat temu na terenie Koszalina usiłował dokonać zabójstwa członka konkurencyjnej grupy przestępczej. “W wyniku oddanych kilku strzałów z broni maszynowej pokrzywdzony stracił dwa palce, miał przestrzeloną dłoń oraz stracił część mięśnia nogi. Podejrzany zniknął na dobre za granicę” – przekazała Komenda Główna Policji.

Poszukiwania mężczyzny trwały sześć lat. W trakcie pobytu za granicą “Chudy” miał kilkukrotnie zmieniać miejsce zamieszkania, numery telefonów, posługiwał się także fałszywymi dokumentami. Ostatecznie dzięki międzynarodowej współpracy policjantów udało się go namierzyć w Barcelonie. “W lipcu w samym centrum Barcelony, w jednej z restauracji, specjalna komórka poszukiwawcza hiszpańskiej Policji dokonała zatrzymania 45-letniego Pawła D. (…) do restauracji na spotkanie ze znajomymi przyjechał własnym rowerem” – podano. Dodano, że nie jest pewne, kiedy mężczyzna zostanie deportowany do Polski. “Zależy teraz to od decyzji hiszpańskiego sądu” – poinformowała KGP.

“Gruby” odpowie za handel narkotykami

Jak dodano, dzień później hiszpańska policja zatrzymała w Andaluzji 38-letniego Łukasza K. pseudonim Gruby, członka zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami. Mężczyzna przez sześć lat był poszukiwany przez kielecką policję. “Łukasz K. był bardzo ostrożny i przez jakiś czas skutecznie wymykał się stróżom prawa, m.in. zmieniał miejsca pobytu, przemieszczał się po różnych krajach UE i posługiwał fałszywymi dokumentami” – podała Komenda Główna Policji. W 2017 roku, udało się go zlokalizować we Francji, w okolicy Bordeaux. “Został zatrzymany i postawiony przed francuskim sądem, który zdecydował o ekstradycji do Polski. Po kilku miesiącach spędzonych za kratkami tuż przed wydaniem go stronie polskiej, ze względów formalnych został zwolniony z francuskiego aresztu” – przekazano.

W związku z tym policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach byli zmuszeni na nowo rozpocząć poszukiwania. Z ustaleń śledczych wynikało, że Łukasz K. ukrywał się w hiszpańskiej Grenadzie. Do zatrzymania doszło w lipcu. Poszukiwanego mężczyznę w jednym z centrów handlowych rozpoznał i zatrzymał policjant z Madrytu.

Źródło: tvn24.pl

Podobne artykuły