05 November, 2020

Tony odpadów z zagranicy w Polsce. Są niebezpieczne?

Tony odpadów z zagranicy w Polsce. Są niebezpieczne?

Mieszkańcy Pogórza Izerskiego swoją walkę toczą już od siedmiu lat. Stawką jest środowisko w ich malowniczej okolicy. Jak podaje “UWAGA! TVN”, w tym roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zgodził się na przywiezienie aż 400 tysięcy ton niemieckich odpadów. – Wyremontowaliśmy stare domy, otworzyliśmy pensjonaty i chcemy się cieszyć turystyką. Obok mamy uzdrowisko Świeradów-Zdrój, a po lokalnych drogach wożą nam odpady z Niemiec – żali się w reportażu mieszkanka Rębiszowa. Urzędnicy samorządowi uznali, że pobliskie wyrobiska po dawnej kopalni bazaltu można zasypać. Co prawda, zezwolono na przywiezienie jedynie bezpiecznych dla środowiska substancji. Czy tak jest w rzeczywistości?

– W samym Rębiszowie było już dziesięć kontroli, teraz trwa jedenasta. Żadna z nich nie wykazała, że trafiają tam odpady niebezpieczne, zagrażające życiu, zdrowiu ludzi czy środowisku – przekazał dziennikarzom programu “UWAGA! TVN” Wojciech Laska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy mają wątpliwości. Jak wskazują, podczas wspomnianych kontroli ruch niemal zupełnie zamiera. – Zostałam inspektorem społecznym. Było nas tu więcej. Chodziliśmy, obserwowaliśmy, pobierałam próbki. Tak ich to denerwowało, że nie pozwolili mi tego robić – mówi mieszkająca w Rębiszowie Agnieszka Sobierańska.

Jak informuje “UWAGA! TVN”, w kopalni część ciężarówek omija wagę i główną bramę zakładu. – Oficjalnie te samochody przywożą gruz, kamienie oraz pyły z filtrów, opisane numerem jako bezpieczne. Ale skąd mamy wiedzieć, co tak naprawdę przyjechało? – pyta w reportażu Edyta Hryciew, mieszkanka Rębiszowa. – Cały czas nam mówią, że wszystko jest w porządku, mydlą nam oczy – dodaje Agnieszka Sobierańska. Kierownictwo firmy odpowiedziało na pytania TVN-u w tej sprawie. Z oświadczenia ma wynikać, że ominięcie procedury ważenia to efekt popartego wieloletnią współpracą zaufania do niemieckiego partnera. Zaprzeczono też, jakoby kiedykolwiek doszło do przywiezienia odpadów niezgodnych z pozwoleniem. – Z naszych informacji wynika jednak, że co najmniej raz doszło do takiej sytuacji – twierdzą dziennikarze “UWAGA! TVN”.

W wyemitowanym dziś reportażu jego autorzy przypomnieli również, że przed pięcioma laty alarmowali o transportach żużli z niemieckich hut. Do Tuplic miało zostać przewiezionych 40 tysięcy ton groźnych odpadów, pod pozorem wytwarzania kruszywa drogowego. Kiedy sprawę nagłośniono, umowa została zerwana, a niebezpiecznych substancji pozbyto się. Badania pobranej próbki potwierdziły jednak obecność szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich, w tym niklu i ołowiu. – Jest podejrzenie, że wyniki badań mogły wynikać z bardzo niskiego stanu wód. Jeśli ponowne badanie wykaże przekroczenie norm, będziemy dochodzili tego, skąd pochodzi – mówił Wojciech Laska z GIOŚ dla dziennikarzy programu “UWAGA! TVN”.

Źródło:  se.pl

Podobne artykuły