02 November, 2020

Strajk Kobiet powołał Radę Konsultacyjną. Jakie postulaty proponują?

Strajk Kobiet powołał Radę Konsultacyjną. Jakie postulaty proponują?

Ogólnopolski Strajk Kobiet powołała Radę Konsultacyjną. Nowy organ ma zająć się zabraniem i opracowaniem najważniejszych postulatów. Wśród nich znajdują się m.in. liberalizacja ustawy antyaborcyjnej, prawa społeczności LGBT, czy wprowadzenie świeckiego państwa.

Przez Polskę przechodzi fala protestów, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który spowoduje zaostrzanie tzw. ustawy antyabstrakcyjnej.

Organizatorem demonstracji jest Ogólnopolski Strajk Kobiet, który w celu zebrania najważniejszych postulatów manifestantów, utworzył Radę Konsultacyjną. Jej pierwsze zebranie odbyło się w niedzielę.

W skład Rady weszli dotychczas: Danuta Kuroń, Jacek Wiśniewski, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Katarzyna Krzyżanowska, Monika Płatek, Michał Boni, Barbara Labuda, Beata Chmiel,, Piotr Szumlewicz,Nadia Oleszczuk. Sebastian Słowiński, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska i Dominika Lasota. Skład ma być jeszcze poszerzony.

Są jeszcze inne osoby, które weryfikują możliwość oficjalnego przystąpienia do Rady i oczywiście będzie cała masa osób, które zgłosiły się, zgłaszają się i będą się zgłaszać. Będziemy też wysłuchiwać rekomendacji od państwa, od was, odnoście tego, kto szczególnie powinien być (w Radzie – red.) w charakterze eksperta, ale także w charakterze reprezentantek, reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego

– przekazała w niedzielę liderka Strajku Kobiet Marta Lempart.

Jak oddała, Rada ma pracować nad tym, „aby głosy masowych protestów w Polsce zebrać i uporządkować”.

Z kolei członek Strajku Kobiet Klementyna Suchanow przekazała, że spisano postulaty, które najczęściej pojawiały się na protestach oraz w mediach społecznościowych. Wśród nich są m.in. prawo aborcyjne, prawa społeczności LGBT, wprowadzenie świeckiego państwa (w tym usunięcie religii ze szkół), kwestie klimatyczne, czy likwidacja tzw. umów śmieciowych na rynku pracy. Strajk chce się zająć również kwestiami praw zwierząt, edukacji, a także służbą zdrowia.

Źródło: polskatimes.pl

Podobne artykuły