23 October, 2020

Snowden dostał prawo stałego pobytu w Rosji

Snowden dostał prawo stałego pobytu w Rosji

Edward Snowden, były pracownik jednej z amerykańskich służb specjalnych, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), który ujawnił jej tajemnice, otrzymał prawo stałego pobytu w Rosji. Jego adwokat powiedział mediom, że Snowden dostał prawo stałego pobytu po tym, jak wygasło mu prawo czasowego pobytu w Rosji.

Przypomnijmy, że Snowden dostał w 2013 roku azyl z prawem czasowego pobytu w Rosji po tym, gdy ujawnił w mediach szczegóły inwigilacji internetu i łączy telekomunikacyjnych przez NSA i inne amerykańskie agencje. W USA za zdradę grozi mu do 30 lat więzienia.

Adwokat Snowdena Anatolij Kuczerena powiedział, że przyznanie prawa stałego pobytu Snowdenowi to efekt zmian w rosyjskim prawie imigracyjnym z 2019 roku. Dodał, że jego klient nie zamierz ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo.

Wcześniej Snowden wyrażał publicznie obawy o swoje bezpieczeństwo w Rosji. W zeszłym roku powiedział, że wolałby uzyskać azyl we Francji lub Niemczech. Wyraził też gotowość stanięcia przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości jeżeli zapewniony będzie uczciwy proces.

Źródło: kresy24.pl

Podobne artykuły