22 October, 2020

“Rząd PiS zbyt dumny, by poprosić” – Niemiecki dziennik o pomocy Polsce.

"Rząd PiS zbyt dumny, by poprosić" - Niemiecki dziennik o pomocy Polsce.

Niemiecki rząd i kraje związkowe powinny otwarcie zaproponować Polsce wsparcie w leczeniu pacjentów z COVID-19 – ocenia “Die Welt”.

Niemiecki dziennik pisze w czwartek, że polski rząd, inaczej niż Czechy, nie zamierza skorzystać z pomocy Niemiec w walce z epidemią koronawirusa. Powołuje się na wypowiedź szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, który w wywiadzie radiowym potwierdził, iż Polska będzie opierać się na własnych zasobach.

“Tymczasem, pacjenci z COVID-19 z Czech już są leczeni w Bawarii. Z kolei w Polsce państwowe media umniejszają kryzys w kraju. Politycy uważają, iż można zrezygnować z solidarności i tym samym zaprzeczają temu, co mówi personel medyczny. Ten zaś się skarży. System ochrony zdrowia stoi na krawędzi załamania, wiele szpitali nie przyjmuje już pacjentów, łóżka są zajęte, brakuje personelu i sprzętu, a ludzie umierają przed szpitalami” – pisze w swoim komentarzu korespondent “Die Welt” Philipp Fritz.

Jego zdaniem te dramatyczne sceny przywołują na myśl sytuacje we włoskim Bergamo w trakcie pierwszej fali pandemii.

Koronawirus. “Proszenie o pomoc nie pasuje do strategii”

“Polska, która w kwietniu dobrze poradziła sobie z kryzysem, ale potem relatywizowała epidemię, weszła w drugą falę nieprzygotowana. Odpowiedzialnością za to członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwości obarczają opozycję, a nawet lekarzy” – pisze Philipp Fritz.

Jak dodaje, na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje właśnie wielki szpital polowy z miejscami dla wielu pacjentów. “Ale proszenie o pomoc nie pasuje do strategii komunikacyjnej polskiego rządu, a zwłaszcza proszenie Niemców, które w Polsce są zawsze obwiniane o całe zło w UE” – dodaje niemiecki dziennikarz. I zauważa, że akurat wschodnie regiony Niemiec w pobliżu granicy z Polską dysponują w tej chwili nadwyżkami miejsc w szpitalach.

Apel “Die Welt”: Polska potrzebuje europejskiej solidarności

“Władze federalne i kraje związkowe nie powinny czekać na prośbę z Polski, ale otwarcie zaoferować pomoc. Potrzebuje ona europejskiej solidarności, w pierwszej kolejności od Niemiec, bo Polska to w końcu sąsiad i bliski partner” – ocenia Fritz.

Taki krok wykonał już niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth. “Solidarność w tych trudnych czasach jest dla nas szczególnie ważna. Pomagamy naszym europejskim sąsiadom i partnerom w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii koronawirusa” – napisał na Twitterze w języku polskim. Podobne przesłanie skierował po francusku oraz czesku.

Jak dodaje Fritz, “fałszywa duma” polskiego rządu może ustąpić miejsca sympatii i prawdziwej współpracy, jeżeli Berlin pokaże, że w obliczu kryzysu o niespotykanej dotąd skali jest wiarygodnym partnerem. “Lekarze, pielęgniarki i oczywiście chorzy byliby wszystkim bardzo wdzięczni” – konkluduje korespondent “Die Welt”.

Źródło: Deutsche Welle

Podobne artykuły