27 August, 2020

Rosyjski poseł o Polsce: Zmienia się w pole walki USA przeciwko Rosji

Rosyjski poseł o Polsce: Zmienia się w pole walki USA przeciwko Rosji

Członek Rady Federacji Rosji Aleksiej Puszkow oświadczył, że Polska zmienia się w pole walki Stanów Zjednoczonych przeciwko Rosji. Tak w swoim kanale Telegram skomentował wyniki negocjacji w sprawie zwiększenia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce.

15 sierpnia br. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo podpisali polsko-amerykańską umowę wojskową o wzmocnionej wspуłpracy obronnej. Zgodnie z porozumieniem w Polsce będą rozlokowane kolejne wojska USA, których liczebność ma wzrosnąć o około 1000 żołnierzy oraz będzie stworzone Wysunięte Dowуdztwo 5. Korpusu USA.

Podpisane porozumienie zbliża Polskę do realizacji pomysłu Brzezińskiego, który niejednokrotnie podkreślał potrzebę wzmocnienia sił zbrojnych USA w Europie poprzez przerzucenie większej liczby żołnierzy do krajów Europy Wschodniej – powiedział Puszkow.

Nie można jednak wykluczyć możliwości, że w ślad za żołnierzami do Polski z Niemiec mogą zostać przerzucone amerykańskie bomby atomowe.Wcześniej takie oświadczenie złożyła ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher. Chociaż Polska zaprzecza tym planom, dyplomata mogła w zwykły dla niej sposób wydać przyszły scenariusz rozwoju wydarzeń – dodał poseł.

Inną kwestią jest to, jak ważne i korzystne jest dla Polski być polem walki Stanów Zjednoczonych w Europie Wschodniej – podkreślił Puszkow.

Niewykluczone, że rosyjski poseł przesadził i rozmieszczenie broni atomowej w Polsce wydaje się w ogóle mało prawdopodobne. Jednak nasz rząd musi pomyśleć o tym, że w przypadku ewentualnej wojny z Rosją to Polska stanie się epicentrum działań wojennych na kontynencie europejskim. A czy te korzyści, jakie Polska uzyska z podpisanego porozumienia, są warte dodatkowego napięcia w regionie?

Podobne artykuły