26 June, 2026

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii

Politycy KO twierdzą, że wątek partyjnych konsekwencji w Warszawie jest przedwczesny, bo najpierw trzeba poczekać na wyniki śledztwa i kontroli.

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii

– Trwa postępowanie prokuratorskie i kontrola w szpitalu, są tam wszystkie możliwe kontrole, czekamy na ich ustalenia. Na razie więc żadne inne ruchy nie mają sensu, bo najpierw trzeba ustalić, co tam się wydarzyło i kto jest winny oraz czy ktoś jest winny oprócz rady nadzorczej i zarządu szpitala – stwierdziła rzeczniczka klubu parlamentarnego KO Dorota Łoboda.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kolejna afera w Szpitalu Południowym. Jest śledztwo

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partiiKolejna afera w Szpitalu Południowym. Sfałszowano 20 kart zgonu Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii

Czy afera w Szpitalu Południowym uderzy w warszawskie struktury KO?

W rozmowach z PAP posłowie KO podkreślają, że po ujawnieniu sprawy działania wobec Kacprzyka i osób zarządzających placówką podjęto szybko. – Pan Kacprzyk nie jest członkiem KO, nie jest radnym KO i nie pracuje już w szpitalu. To pokazuje, że bardzo poważnie do tego tematu podeszliśmy i wszelkie konsekwencje zostały wyciągnięte zaznaczył poseł KO Adrian Witczak.

Z kolei Tomasz Grodzki zwracał uwagę, że sprawa dotyczyła aktywności zawodowej Kacprzyka jako lekarza, a nie jego działalności partyjnej.

Wśród części stołecznych działaczy KO pojawiają się jednak głosy, że obecny kryzys może stać się argumentem za zmianami organizacyjnymi w Warszawie.

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii

Anonimowy działacz mówił o frustracji nie tylko wokół Szpitala Południowego, ale także innych nierozliczonych wątków wewnątrz środowiska. Wkurzenie jest nie tylko z powodu afery z Kacprzykiem… Tymczasem nikomu włos z głowy nie spadł z tego powodu – powiedział PAP warszawski działacz KO.

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii"Jedna patologia odbija się na całym oddziale". Pracownik SOR o aferze w Szpitalu Południowym

Jakie śledztwa i kontrole toczą się po aferze w Szpitalu Południowym?

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dwa śledztwa dotyczące Szpitala Południowego: jedno w sprawie podejrzenia oszustwa na kwotę ponad pół miliona złotych, drugie w sprawie możliwego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, m.in. w związku z zasadami triażu na SOR.

Po skandalu w szpitalu wrze w KO. Rośnie presja w partii

W placówce prowadzone są kontrole m.in. przez NFZ, stołeczny ratusz i Państwową Inspekcję Pracy, a Ministerstwo Zdrowia zleciło wojewodzie mazowieckiemu oraz konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej kontrolę w SOR-ach Szpitala Południowego i Szpitala Bródnowskiego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski informował też, że przygotowywany jest wniosek do Naczelnego Sądu Lekarskiego o zawieszenie prawa wykonywania zawodu Kacprzyka do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę.

Podobne artykuły