26 October, 2020

Parlament Europejski przeciwko decyzji TK ws. zakazu aborcji

Parlament Europejski przeciwko decyzji TK ws. zakazu aborcji

Będzie rezolucja Parlamentu Europejskiego przeciwko decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji ze względu na wady płodu – dowiedziało się RMF FM.

“Właśnie zdecydowaliśmy o przygotowaniu tak szybko, jak się da, mocnej rezolucji przeciwko zakazowi aborcji, który łamie podstawowe prawa kobiet” – przekazała rozgłośni Evelyn Regner, eurodeputowana z frakcji socjaldemokratów, szefowa Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE.

Jak dodała, rezolucja miałaby zostać przyjęta na sesji plenarnej w listopadzie, czyli w połowie miesiąca albo pod koniec.

Według RMF rezolucję poprze zdecydowana większość eurodeputowanych, nawet z frakcji chrześcijańskich demokratów, czyli Europejskiej Partii Ludowej, gdyż wczorajszy wyrok TK wywołał u wielu z nich szok i oburzenie. Wynika ono także z faktu, że sprawa łączy się z łamaniem zasad praworządności, jakie zarzucają polskim władzom.

– Wyrok wydał Trybunał Konstytucyjny, który – jak już stwierdziła Komisja Europejska – nie ma legitymizacji, bo nie jest niezawisły” – powiedział korespondentce RMF FM unijny dyplomata.

Evelyn Regner zapowiedziała także działania w obronie polskich kobiet w przyszłym tygodniu podczas organizowanego przez PE Tygodnia Równouprawnienia Płci.

Źródło: rp.pl

 

Podobne artykuły