23 December, 2020

Jarosław Kaczyński odejdzie z polityki w 2025 roku? Marek Suski: “Mam nadzieję, że zostanie z nami dłużej. Byłby bardzo dobrym prezydentem”

Jarosław Kaczyński odejdzie z polityki w 2025 roku? Marek Suski: "Mam nadzieję, że zostanie z nami dłużej. Byłby bardzo dobrym prezydentem"

– Jeżeli tylko COVID minie, to będzie kongres i wybory w PiS. Tym razem jeszcze będę kandydował, ale na pewno ostatni raz – zapowiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”. Oznaczałoby to, że wicepremier będzie szefował partii przynajmniej do 2025 roku. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że Kaczyński zapowiadał swoje odejście z polityki już kilkukrotnie, za każdym razem zmieniając ostateczny termin.

Wierzę, że uzyskamy dla tego programu poparcie i wierzę, że za cztery lata ktoś, kto będzie stał w tym miejscu – bo ja już swoje lata mam, więc to pewnie nie będę ja – będzie mógł powiedzieć: “kolejny raz dotrzymaliśmy słowa

– mówił Jarosław Kaczyński w lipcu 2019 roku, na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi.

Gdyby były premier chciał dotrzymać słowa, to w 2023 roku na czele Prawa i Sprawiedliwości stanąłby ktoś inny. Tymczasem zgodnie z najnowszą zapowiedzią, Jarosław Kaczyński będzie szefował PiS-owi przynajmniej do 2025 roku.

– Jeżeli tylko COVID minie, to będzie kongres i wybory w PiS. Tym razem jeszcze będę kandydował, ale na pewno ostatni raz – ogłosił wicepremier w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”. Stwierdził przy okazji, że być może odejdzie na emeryturę wcześniej.

Warto wierzyć starym, wielkim instytucjom. Wiek kanoniczny w Kościele to 75 lat. To wystarczy. Ale to nie oznacza, że będę w polityce do tego wieku. Może odejdę wcześniej – to byłaby decyzja partii, w której jest teraz dużo młodych, energicznych ludzi, którzy mogliby mnie doskonale zastąpić

– dodał Kaczyński, który ma obecnie 71 lat.

Deklaracja Kaczyńskiego to sprawdzanie liderów PiS?

Kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym wybrany zostanie nowy prezes partii, był początkowo zapowiadany na jesień 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa plany zostały odsunięte, ale szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił pod koniec listopada, że ma nadzieję na zorganizowanie kongresu na początku przyszłego roku.

Komentatorzy i politycy zwracają jednak uwagę, że do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego należy podchodzić z dystansem, ponieważ prezes PiS często stosował podobne zagrania, by sprawdzić wierność swoich współpracowników.

Poprzednie wypowiedzi Kaczyńskiego, sugerujące, że w nieodległym czasie przejdzie on na emeryturę, były zagrywkami, mającymi na celu wywołanie reakcji wśród liderów PiS. Jarosław Kaczyński chciał po prostu sprawdzić, kto jak zareaguje na zbliżający się moment przekazania władzy w partii rządzącej.

To dlatego obecną deklarację należy traktować z przymrużeniem oka. Zwłaszcza, że w PiS-ie istnieje silne stronnictwo, które chciałoby, aby Kaczyński rządził partią jak najdłużej.

– To jeszcze bardzo daleki okres, co najmniej pięć i pół roku. A więc zobaczymy – tak Marek Suski na antenie RMF FM odpowiedział na pytanie, co stanie się z Prawem i Sprawiedliwością po 2025 roku. Suski dodał, że “być może pan prezes będzie z nami dłużej”.

Zdaniem byłego szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Jarosław Kaczyński nadawałby się na prezydenta.

– Byłby bardzo dobrym prezydentem, gdyby tylko zechciał – powiedział Marek Suski.

Źródło: PolskaTimes

Podobne artykuły