26 August, 2020

Die Welt: Polska i Czechy – anarchiści Europy

Die Welt: Polska i Czechy -  anarchiści Europy

“Na początku pandemii koronawirusa Polska i Czechy zareagowały wzorcowo, ale teraz zachowują się jakby pandemia minęła” – ocenia “Die Welt”.

Niemiecki dziennik “Die Welt” pisze w wydaniu online o niemal całkowitej zmianie podejścia w walce z epidemią koronawirusa w Polsce i Czechach. Korespondent gazety Philipp Fritz nazywa oba kraje “koronaanarchistami”. Przypomina, że na początku pandemii Polska i Czechy zareagowały tak szybko i radykalnie, jak nikt inny w UE.

“Czechy wprowadziły jako pierwszy kraj powszechny obowiązek noszenia maseczek, a premier Andrej Babisz podawał swój kraj za przykład i radził prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, by zrobił to samo. Polska już 15 marca zamknęła swoje granice, krótko po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w kraju” – przypomina “Die Welt”.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja może być dramatyczna

Dodaje, że mieszkańcy cierpliwie znosili te działania, podczas gdy w Niemczech pomimo łagodniejszych restrykcji na ulice wyszli przeciwnicy polityki walki z pandemią. “Polska i Czechy zdołały utrzymać liczby zakażeń na niskim poziomie, mało osób zmarło. Ich zarządzanie kryzysem chwalono na świecie. Ale ten nastrój już dawno opadł. Rządy w Pradze i Warszawie złagodziły te środki równie szybko, jak je wprowadziły” – relacjonuje niemiecki dziennikarz.

I dodaje, że “teraz wielu ludzi zachowuje się tak, jakby pandemia minęła”, podczas gdy liczby zakażeń rosną. Według Fritza wzrost ten jest szybszy niż w innych miejscach Europy, biorąc pod uwagę liczbę ludności i poziom wyjściowy.

“Polska odnotowała w piątek 903 nowe przypadki, przy czym liczba testów na tysiąc mieszkańców wynosi od 0,5 do 0,6 – to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Niemcy testują dwa razy tyle i pod względem liczby mieszkańców mają mniej pozytywnych wyników” – pisze Fritz.

“Każdy głos się liczył. Wielu starszych Polaków tradycyjnie głosuje na PiS. To właśnie ich rząd chciał przyciągnąć do urn, bo w czasie pierwszej tury wielu starszych wyborców zostało w domach ze strachu przed zakażeniem” – dodaje.

Według autora prezydent Andrzej Duda i politycy PiS w trakcie publicznych wystąpień nie nosili maseczki, a temat koronawirusa odgrywał drugorzędną rolę w mediach państwowych.

“Plan się powiódł. Duda został wybrany na drugą kadencję, zdobywając 51 procent głosów. Wielu Polaków, którzy tygodnie spędzili w izolacji, chętnie przystało na ofertę swobodnego poruszania się. Teraz po wygranych wyborach prezydenckich partia znów nawołuje do dyscypliny. Ale społeczeństwo pozostało przy beztrosce” – ocenia korespondent niemieckiej gazety.

Źródło: wp.pl

Podobne artykuły