Co z gotowaniem na wakacjach? Tak odpowiedzieli Polacy
Przeciwnego zdania jest połowa ankietowanych. 24 proc. badanych odpowiedziało “raczej nie”, a 26 proc. — “zdecydowanie nie”. Oznacza to, że łącznie 50 proc. respondentów deklaruje, iż na wakacjach nie gotuje częściej samodzielnie, niż jada poza miejscem zakwaterowania.

Znacząca jest również grupa osób niezdecydowanych. Odpowiedź “trudno powiedzieć” wybrało 16 proc. uczestników badania. Może to wskazywać, że sposób odżywiania podczas urlopu zależy od rodzaju wyjazdu, miejsca pobytu, cen w restauracjach czy dostępności kuchni w miejscu zakwaterowania.

Wyniki pokazują, że dla części Polaków wakacje nadal oznaczają samodzielne przygotowywanie posiłków — być może ze względów finansowych, rodzinnych lub organizacyjnych. Jednocześnie większa grupa respondentów wskazuje, że podczas urlopu nie gotuje częściej, niż jada na mieście.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna dla Wirtualnej Polski w dniach 12–15 czerwca 2026 r., metodą CAWI, na próbie 1090 dorosłych Polaków.
Lato wystartowało – a z nim upały, w które trudno uwierzyć, kolejki bez końca i ceny, od których robi się gorąco. Słupek rtęci pobił rekord twojego miasta? Stoisz w korku, który nie ruszył się od godziny? A może upał daje się we znaki tam, gdzie nie powinien – na zatłoczonym SOR-ze, w przegrzanym pociągu, w miejscu bez wody i cienia? To też jest historia. Napisz do nas na dziejesie.wp.pl.