14 July, 2021

Wojsko planuje wycinkę setek drzew w Lesie Kabackim pod parking. Ursynów w szoku

Wojsko planuje wycinkę setek drzew w Lesie Kabackim pod parking. Ursynów w szoku

W środku Lasu Kabackiego na południu Warszawy wojsko chce wyrąbać pod parking aż 264 drzewa. Na ile samochodów i po co? Te informacje są tajne.

 

– Zaczęło się od tego, że mieszkanka spytała mnie, dlaczego w Lesie Kabackim ktoś oznakował duże drzewa. Powiedziałem, że na ogół poprzedza to wycinkę – mówi „Stołecznej” Paweł Lenarczyk, ursynowski radny PL.2050. – Złożyłem interpelację do Lasów Miejskich, ale odpowiedziały, że nic o tym nie wiedzą. To oznaczało, że w grę wchodzi wojsko.

 

Bo w środku rezerwatu Las Kabacki, przy ulicy Leśnej, znajduje się jednostka wojskowa. Do 1996 r. była otoczona nimbem tajności.

 

Okryta tajemnicą jednostka wojskowa w Lesie Kabackim

 

Dopiero ćwierć wieku temu armia przestało ukrywać jej istnienie. Ujawniono, że mieści się tam m.in. Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP. Jednak do dziś w serwisach mapowych zarys budynków jest rozmazany.

 

Ursynowscy radni zwołali w poniedziałek komisję, na którą zaprosili przedstawicieli armii. Wojskowi potwierdzili, że to oni oznakowali drzewa.

 

– Przygotowujemy remont parkingu i drogi dojazdowej do kompleksu koszarowego. A także nowe miejsca postojowe dla samochodów, budowę oświetlenia, chodników dla pieszych i odwodnienie – wyliczał ppłk Paweł Zborowski z Centrum Operacji Powietrznych.

 

Las Kabacki. Wojsko chce wyciąć pod parking 264 drzewa

 

A Cezary Zygmuntowicz z wojskowego Stołecznego Zarządu Infrastruktury podał: – Planowana liczba drzew do wycięcia, kolidujących z przyszłą infrastrukturą wynosi 264.

 

Wojskowi przyznali, że podnieśli już planowane wydatki na inwestycję w Lesie Kabackim o 2 mln zł, szykując się na opłaty za wycinkę. Budowę parkingu planują w latach 2023-24.

 

– Zmroziła mnie ta liczba 264 drzew – powiedział wiceburmistrz Ursynowa Bartosz Dominiak. – Wygląda na to, że to my będziemy wydawać decyzje w sprawie ich usunięcia. To byłaby największa jednorazowa wycinka, którą zajmowałby się nasz urząd w tej kadencji. Jeśli będziemy zmuszeni wydać zgody dotyczące wszystkich 264 drzew, to proszę się szykować na sfinansowanie nasadzeń kompensacyjnych. Jesteśmy gotowi wskazać miejsca na Ursynowie – powiedział wiceburmistrz.

 

Las Kabacki. Wiceburmistrz: Czy naprawdę musi powstać betonowy parking jak przed supermarketem?

 

I zachęcał wojskowych do przemyślenia inwestycji. – Przed chwilą przez Warszawę i Ursynów przeszła nawałnica, zalana była ulica Wąwozowa. To wszystko efekty zmian klimatycznych. To takie samo zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa jak militarne ze strony innych nacji. Wojsko, tak jak każdy, powinno myśleć o środowisku – przekonywał.

 

– Skoro inwestycja ma powstać w 2024 r., to jest czas, by przemyśleć, czy to musi być parking wylany z betonu jak przed centrum handlowym. To obniżyłoby poziom wód gruntowych w Lesie Kabackim – przestrzegał Bartosz Dominiak. – Może chociaż wykonać go z ekokratek? I czy na pewno żołnierze muszą dojeżdżać samochodami? Nie mogą np. rowerem? Powinni przecież mieć tężyznę fizyczną.

 

Las Kabacki. Ile aut zmieści parking? Wojsko: to tajne

 

– Aż tyle drzew pod parking? To ile samochodów ma tam stać? Ile osób pracuje w jednostce? – pytał radny Krystian Malesa (Koalicja Obywatelska).

 

Ta informacja nie jest do udzielenia na tym forum – odparł płk Przemysław Mędziak, zastępca szefa sztabu ds. wsparcia w Centrum Operacji Powietrznych. – Liczba miejsc parkingowych wiąże się z liczbą osób pracujących w jednostce. Nie mogę jej ujawnić.

 

– Gdybyście powiedzieli, że to wycinka na cele obronne, to by zakończyło dyskusję. Jednak parkingi to nie są cele obronne. Proszę o refleksję – apelował radny Lenarczyk. – Przecież tuż obok, przy ul. Kajakowej, jest druga jednostka wojskowa. Czy żołnierze nie mogą tam zostawiać aut? To 10-15 minut na piechotę.

 

– To także nie jest do omawiania na tym forum, ale na Kajakowej znacząco wzrośnie liczba żołnierzy w latach 2024-25 – zdradził tylko płk Mędziak. – Tam też będzie budowany parking.

 

Źródło: Wyborcza

 

Podobne artykuły