25 August, 2022

VAT sfinansuje modernizację Wojska Polskiego? Wysokie podatki zostaną na dłużej

VAT sfinansuje modernizację Wojska Polskiego? Wysokie podatki zostaną na dłużej

Dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomach 8 i 23 proc. – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Biorąc pod uwagę bardzo szeroki zakres potrzeb Sił Zbrojnych RP, jak i plany skokowego zwiększania ich liczebności, w praktyce oznacza to że stawki pozostaną na dłużej. Modyfikacja w przepisach o VAT zmieni jedynie formalne uzasadnienie utrzymywania stawek wyższych, niż obowiązujące kilkanaście lat temu, co nie zmienia faktu że utrzymanie finansowania armii na poziomie ponad 3 proc. PKB staje się w obecnej sytuacji koniecznością.

„Doszliśmy do wniosku, że dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 proc. PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomie 8 i 23 proc” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej cytowany przez PAP wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wyjaśnił, w ustawie znajdą się zapisy warunkujące możliwość redukcji stawek VAT od wydatków na obronność.

„Na rok 2023 w ustawie zostaną zapisane na sztywno stawki 8 i 23 proc. Ale od roku 2024 będzie powiązanie stawek VAT z wydatkami na obronność. Chodzi o wprowadzenie zasady, że stawki pozostaną niezmienione, jeśli suma wydatków na obronność, zapisana w budżecie oraz w planie finansowym funduszu wsparcia sił zbrojnych będą przekraczać 3 proc. PKB” – powiedział wiceminister finansów. W trakcie konferencji Soboń mówił też o zmianach w podatku dochodowym o osób prawnych, w tym zawieszeniu na rok 2022 i 2023 przepisów o podatku minimalnym, który miał wymusić opodatkowanie przedsiębiorstw unikających płacenia daniny od zysku.

Podobne artykuły