30 June, 2026

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenne

Superjacht Graceful, określany w mediach jako prywatny jacht Władimira Putina, ponownie pojawił się na morzu. Jednostka o długości przekraczającej 80 metrów widziana była nocą z niedzieli na poniedziałek na trasie przez duńskie cieśniny.

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenne

Duńskie media podały, że statek minął Wielki Bełt, potem opłynął wyspę Anholt, a następnie znalazł się w pobliżu przylądka Skagen. Na mapie udostępnionej przez portal NEXTA widać trasę żeglugi w pobliżu południowej Szwecji, w rejonie cieśnin łączących Morze Bałtyckie z Morzem Północnym.

Według duńskich mediów Graceful nie płynął sam. Jachtowi miały towarzyszyć dwa rosyjskie okręty wojenne – niszczyciel oraz okręt patrolowy.

Jednostka, która od 2022 r., od inwazji Rosji na Ukrainę, nie korzysta z systemu AIS, była skrupulatnie śledzona przez duńskie i niemieckie służby. Statek, którego wartość szacuje się na niemal 120 mln dolarów, w ostatnich latach był zazwyczaj widywany w rejonie Petersburga.

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenne

Czytaj też: Dzieci na ekspresówce. 8- i 9-latek jechali rowerami pod prąd

Rozwiń

Nie jest wiadomo, kto podczas rejsu przebywa na pokładzie Graceful, który jest wyposażony między innymi w lądowisko dla śmigłowca, kryty basen, saunę oraz luksusowe łazienki wykończone marmurem. Według agencji NEXTA pasażerką może być Alina Kabajewa, wieloletnia partnerka Putina.

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenne

“Czy Kabajewa udaje się do Europy na zakupy? A może szuka bezpieczniejszego miejsca, nie ufając już obronie przeciwlotniczej wokół Wałdaja? Kto jeszcze mógłby być na pokładzie jachtu Putina, który zasługiwałby na tak nadzwyczajną ochronę?” – zastanawiają się dziennikarze agencji.

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenneTak wychowują się synowie Putina. Dziennikarze ujawnili nowe fakty

Przeczytaj również: Putin wzmacnia ochronę. Kolejna taka decyzja

Superjacht Putina zauważony na Bałtyku. Eskortowały go okręty wojenne

Gimnastyczka, wbrew wcześniejszym doniesieniom mediów, nie ukrywała się w Szwajcarii, tylko cały czas od rosyjskiego ataku na Ukrainę była w Rosji. W 2025 r. pokazała się na zawodach gimnastycznych w Kazaniu. Według ustaleń międzynarodowych mediów, jej domem ma być silnie strzeżona, luksusowa rezydencja w Wałdaju w obwodzie nowogrodzkim.

Podobne artykuły