Czy Morawiecki wróci do PiS? Polacy zabrali głos w sondażu
– Częściej niż pozostali powrót byłego premiera do partii Jarosława Kaczyńskiego za niemożliwy uważają osoby z miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (31 proc.) – dodał.
Pod koniec lipca upłynął termin, jaki władze partii postawiły parlamentarzystom PiS: albo rezygnacja z przynależności do zewnętrznych stowarzyszeń politycznych, albo wykluczenie z partii.
Rozłam w PiS i ruch Morawieckiego
Politycy skupieni w stowarzyszeniu byłego premiera Morawieckiego nie złożyli oświadczenia. Zaznaczali zarazem, że nie zrezygnowali z członkostwa w PiS – bo nie tego dotyczyło oświadczenie – i że jedynie realizują nową inicjatywę społeczną. Ostatecznie, po skierowaniu spraw do rzecznika dyscypliny, politycy ci uznali, że nie są już członkami PiS i pod koniec lipca zarejestrowali własny klub parlamentarny Rozwój Plus.
W poniedziałek Morawiecki zapowiedział, że najpóźniej 15 października założy partię polityczną. Na ten dzień planowana jest konwencja stowarzyszenia “Rozwoju Plus”.
Jednocześnie po wakacjach ma zostać ogłoszona nazwa nowej partii związanej ze środowiskiem Morawieckiego – podał w piątek “Newsweek”. Według tygodnika rozważane są dwa warianty: pozostanie przy szyldzie “Rozwój Plus” albo start z zupełnie nową nazwą, w tym z hasłem “Wielka Polska”.