Żołnierze fałszowali certyfikaty covidowe? Są zatrzymania
Żandarmeria wojskowa zatrzymała rano pięć osób podejrzewanych o udział w procederze wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych. Wśród nich jest dwóch żołnierzy z Wrocławia i Brzegu.
Śledztwo prokuratury dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fałszywych dokumentów, potwierdzających szczepienie przeciw Covid-19. Dwaj zatrzymani żołnierze służyli w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz w 1. Pułku Saperów w Brzegu.
Pozostałe trzy osoby to cywile. Wszyscy zostali zatrzymani dziś rano w różnych miejscach – w Łódzkiem, w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Zatrzymani prawdopodobnie jeszcze dziś zostaną przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi to postępowanie.
Kodeks Karny za “łapownictwo osoby pełniącej funkcję publiczną” zakłada karę od dwóch do dwunastu lat więzienia.
Na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji dotyczących tego postępowania. Płk Bartosz Okoniewski, zastępca Prokuratora Okręgowego do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zapewnił jednak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że sprawa jest rozwojowa. Mówiąc o rozmiarach procederu wystawiania fikcyjnych zaświadczeń przyznał, iż “na pewno nie było to kilka osób”.
Nie pierwszy raz
Służby nie pierwszy raz są na tropie procederu wystawiania nielegalnych certyfikatów covidowych. Na początku listopada pisaliśmy o zatrzymaniu trzech pielęgniarek z wielkopolskiego Kalisza. Miały one według nieoficjalnych ustaleń RMF FM wspólnie i w porozumieniu wystawiać certyfikaty potwierdzające przyjęcie szczepionki przez pacjenta bez wcześniejszego podania preparatu.
W tym samym miesiącu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili z kolei grupę przestępczą podrabiającą certyfikaty szczepień przeciw Covid-19.
Certyfikat covidowy – dla kogo?
Unijny Certyfikat Covid to elektroniczne zaświadczenie, które ma ułatwiać bezpieczne i swobodne poruszanie się w czasie pandemii koronawirusa. Otrzymują go nie tylko osoby, które się w pełni zaszczepiły, także ozdrowieńcy i ci, którzy otrzymały negatywny test na obecność koronawirusa.
Obecnie po zaszczepieniu pełnym cyklem, przyjęciu dawki przypominającej lub dawki dodatkowej certyfikat jest ważny rok. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatu będzie wynosić 270 dni.
Źródło: Rmf24.pl