31 March, 2022

W kwietniu testy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. „Rakiety są już w bazie”

W kwietniu testy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. „Rakiety są już w bazie”

– Sprzęt jest zainstalowany, kalendarz przygotowany, ruszamy z testami w kwietniu — poinformował w Waszyngtonie wiceadmirał John Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwlotniczej, zapowiadając pierwsze próby tarczy antyrakietowej powstającej w Redzikowie.

Wojna w Ukrainie pokazała konieczność  dokonania jak najszybszego skoku jakościowego w polskich siłach zbrojnych. Dzięki błyskawicznemu przyjęciu ustawy o obronie ojczyzny nakłady na obronność mają już od 2023 roku zwiększyć się do 3 procent PKB. Ma to między innymi umożliwić zakup 250 czołgów Abrams oraz stworzenie systemu obrony przeciwlotniczej.

Amerykanie zapowiedzieli, że już w kwietniu przeprowadzą pierwsze testy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Instalacja ma chronić USA i sojuszników przed atakami przeprowadzanymi Azji i Bliskiego Wschodu, przede wszystkim z Korei Północnej i Iranu. Ewentualnych rakiet rosyjskich nie będzie w stanie zestrzelić.

Tarcza antyrakietowa w Redzikowie gotowa do testów. „Sprzęt jest zainstalowany”

Baza w Redzikowie ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną do końca 2022 roku. Ma stać się częścią światowej tarczy antyrakietowej, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa przed potencjalnymi atakami z Iranu czy Korei Północnej. Bliźniaczy obiekt działa już w Rumunii.

Pierwsze testy amerykańskich instalacji mają zostać wykonane już w kwietniu. Wiceadmirał John Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwlotniczej, zapowiedział to na konferencji prasowej w Waszyngtonie. Zaznaczył, że wszystko co potrzebne jest do przeprowadzenia prób działania tarczy, łącznie z rakietami ziemia-powietrze, jest już gotowe.

Ponieważ system Aegis Ashore został zaprojektowany w celu niszczenia rakiet przed fazą terminalną ich ataku, baza w Redzikowie nie będzie w stanie chronić terytorium Polski przed atakami z Rosji.

Źródło: Radiozet.pl

Podobne artykuły