21 March, 2022

Szczyt NATO 2022: Premier Morawiecki zapowiada formalną propozycję misji pokojowej na Ukrainie

Szczyt NATO 2022: Premier Morawiecki zapowiada formalną propozycję misji pokojowej na Ukrainie

Na 24 marca został zwołany nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli podczas którego Polska złoży formalną propozycję wysłania misji pokojowej do Ukrainy. Takie rozwiązanie zasugerował po wizycie w Kijowie Jarosław Kaczyński.

– Brutalna inwazja prezydenta Putina na Ukrainę codziennie powoduje śmierć i zniszczenie. Zszokowała świat i zachwiała ładem międzynarodowym. Od miesięcy demaskujemy długą listę rosyjskich kłamstw. Twierdzili, że nie planują inwazji na Ukrainę, ale to zrobili. Twierdzili, że wycofują swoje wojska, ale przysłali jeszcze więcej. Twierdzą, że chronią cywilów, ale zabijają cywilów – powiedział Stoltenberg.

W zaplanowanym na 24 marca szczycie NATO udział weźmie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

– Joe Biden uda się w przyszłym tygodniu do Europy, by okazać wsparcie Ameryki dla Ukrainy – zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki

Misja pokojowa NATO w Ukrainie – Polska składa oficjalną propozycję

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji zapowiedział, że na szczycie NATO Polska zamierza złożyć oficjalną propozycję wysłania misji pokojowej a Ukrainę.

– Tę propozycję teraz komunikujemy wszędzie, gdzie należy, na najbliższym szczycie NATO. A więc ta propozycja bardzo dobrze wpisuje się w harmonogram spotkań władz Paktu Północnoatlantyckiego. Na najbliższym szczycie NATO będzie ta propozycja też formalnie złożona, ale już wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak komunikował tę propozycję na spotkaniu z ministrami obrony Paktu Północnoatlantyckiego – powiedział szef rządu.

Polską propozycję przedstawi w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Pomysł wysłania misji pokojowej NATO do Ukrainy wysunął Jarosław Kaczyński, który wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz premierami Czech, Petrem Fialą oraz Słowenii Janezem Janszą spotkali się tydzień temu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Na razie na propozycję polskich władz pozytywnie zareagowała jedynie Dania.

Jej minister obrony Morten Bodskov powiedział, że duński rząd może wysłać do Ukrainy swoich żołnierzy w ramach misji pokojowej, jeżeli może się to przyczynić do zakończenia wojny – Mamy dekady doświadczeń w takiej pracy i zdecydowanie uważam, że Dania może w tym współuczestniczyć i coś zmienić – dodał Bodskov.

Jakie państwa są w NATO? 

Pakt Północnoatlantycki to  przymierze 30 państw Ameryki Północnej i Europy. Sojusz powstał 4 kwietnia 1949 po podpisaniu Traktatu Północnoatlantyckiego.

Traktat północnoatlantycki składa się z czternastu artykułów. Jego kluczowym elementem jest artykuł piąty, który mówi o tym, iż każdy atak na któregoś z członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinien być interpretowany przez pozostałe państwa członkowskie jako atak na nie same.

Pierwszymi założycielami NATO było 12 krajów: Belgia. Kanada, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.

Na przestrzeni lat dołączyli także Grecja, Turcja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Węgry, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna. Polska została członkiem NATO w 1999 roku.

Źródło: TokFm

 

Podobne artykuły