28 April, 2022

Sejmik nie chce włączyć się w finansowanie doposażenia służb kryzysowych

Sejmik nie chce włączyć się w finansowanie doposażenia służb kryzysowych

Sejmik odrzucił stanowisko proponowane przez PiS ws. wspólnego działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i obronności Polski.

Pomysłodawcą był przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Czerwiński. Jak mówił w czasie dzisiejszej sesji zagrożenie militarne Polski stało się faktem, w związku z czym samorządy powinny włączyć się w finansowanie doposażenia służb kryzysowych. Wskazywał na konkretne działania.

Chodzi o weryfikację planów finansowych dla naszych szpitali, weryfikację planów dla dróg o znaczeniu obronnym. To, co możemy zrobić i, co na pewno nie będzie chybione – to kwestia zakupów dla straży pożarnej, wyposażenia ich na wypadek zagrożenia wojennego. To są takie rzeczy, które mogą się przydać natychmiast to kontenery, namioty, sprzęt do odgruzowywania, specjalistyczny sprzęt ratowniczy- mówił Zbigniew Czerwiński.

Radny Czerwiński zasugerował, żeby dofinansować kursy strzeleckie dla młodych mężczyzn do 30. roku życia.

“Zostaliśmy sami? Państwo nie ma tu nic do powiedzenia?” – pytał w odpowiedzi na słowa radnego Czerwińskiego marszałek Marek Woźniak.

Co tak naprawdę państwo w kwestii obronności chce i ma do powiedzenia, w tym również w zakresie WOT, szkolenia obrony cywilnej, wyposażenia tych wszystkich służb, o których mówimy. Trzeba pamiętać o tym, że jeszcze niedawno mówiło się o tym, że policja za mało strzela, ma za mało amunicji, wojsko za mało strzela – a my mówimy tu o wspieraniu strzelectwa amatorskiego na powiatowych strzelnicach – mówił Marek Woźniak.

Marszałek powiedział, że chciałby, żeby wojsko było lepiej wyszkolone w strzelaniu. Dodał, że budżety samorządów są coraz mniejsze i przez to trudno im znaleźć pieniądze na finansowanie np. szkolenia strzelniczego cywilów.

“Samorządy też współpracują w systemach bezpieczeństwa z wojewodą. Mamy swoje zapasowe stanowisko dowodzenia z procedurami, pełnomocnicy szpitali mają określone zadania na czas “w”. – mówił marszałek Woźniak.

Źródło: RadioPoznań

 

Podobne artykuły