03 March, 2022

Polska kupi broń przeciwpancerną

Polska kupi broń przeciwpancerną

Agencja Uzbrojenia poszukuje uzbrojenia przeciwpancernego, które chce pozyskać „w jak najszybszym terminie” – dowiedział się portal Defence24. Wśród poszukiwanych środków są m.in. jednorazowe granatniki przeciwpancerne.

Dialog na granatniki przeciwpancerne trwa w Polsce od 2014 roku i z niewiadomych przyczyn nie mógł do tej pory zakończyć się powodzeniem. Niektórzy komentatorzy dopatrują się w tym wręcz znamion sabotażu.

Informuję, że Agencja Uzbrojenia priorytetowo traktuje wzmocnienie zdolności zwalczania celów opancerzonych przez Siły Zbrojne RP, w związku z czym podejmuje działania mające na celu umożliwienie pozyskania m.in. lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych w jak najszybszym terminie – odpowiedział na nasze pytania rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Wydaje się, że może to zwiastować kolejny zakup w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie i bardzo efektywne wykorzystanie broni przeciwpancernej przez wojska tego państwa w tym jedno- i wielorazowych granatników przeciwpancernych taka sytuacja nie dziwi.

Polsce były do tej pory oferowanie liczne granatniki przeciwpancerne konstrukcji zachodniej. Wydaje się, że ich produkcja na całym świecie ruszy w związku z nowymi zamówieniami, napędzonymi m.in. poprzez oddanie tysięcy sztuk broni tej klasy wojskom ukraińskim w ostatnich dniach.

Siły Zbrojne RP dysponują obecnie jedynie przestarzałymi granatnikami RPG-7. Lepiej jest w przypadku kierowanych pocisków przeciwpancernych. Polacy mają systemy Spike produkowane na licencji przez firmę Mesko oraz importowane w ostatnim czasie ppk Javelin. Powszechnie wiadomo jednak, że liczba tych systemów nie jest wystarczająca.

Źródło: Defence24.pl

Podobne artykuły