06 April, 2021

Piwo, herbata i kawa będą droższe o 1 zł. Rząd latem wprowadzi opłatę produktową

Piwo, herbata i kawa  będą droższe o 1 zł. Rząd latem wprowadzi opłatę produktową

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą zmianą przewidzianą w dokumencie ma być wprowadzenie tzw. opłaty produktowej, czyli kwoty doliczanej do wydawanych kubeczków i pojemników jednorazowych z plastiku.

 

Kawa podrożeje o złotówkę

 

Maksymalna stawka opłaty może wynieść 1 zł za jedną sztukę opakowania z plastiku. Cel? Zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku.

 

“Rzeczywista stawka opłaty, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z tych produktów, zostanie określona w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw klimatu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów i ministrem właściwym do spraw gospodarki” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Nie wszystkie obowiązki przejdą jednak na konsumentów. Sklepy, kawiarnie i restauracje będą musiały zapewnić klientom alternatywne opakowania wielokrotnego użytku bądź wykonane z materiałów innych niż plastik. Dodatkowo przedsiębiorcy będą musieli zapłacić za sprzątanie, uprzątanie, transport i przetwarzanie odpadów powstałych z wprowadzonych przez nich produktów.

 

Znikną “styropianowe” opakowania na jedzenie

 

Od 3 lipca 2021 r. obowiązywać będzie także zakaz wprowadzania na rynek jakichkolwiek produktów wykonanych z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli z materiałów zawierających dodatki, które pod wpływem utleniania prowadzą do rozpadu do szybszego ich rozkładu chemicznego. “W procesie tym powstają drobiny mikroplastiku, którego obecność potwierdza się obecnie w powietrzu czy nawet pokarmach” – tak rozpad tworzyw oksydegradowalnych opisuje portal Teraz Środowisko.

 

Ale to nie koniec zmian, które zostaną wprowadzona latem tego roku. Znikną pojemniki na posiłki wykonane z polistyrenu ekspandowanego, w których umieszcza się posiłki wydawane na wynos.

 

W lipcu na niektórych opakowaniach produktów pojawią się informacje edukacyjne o tym, jak prawidłowo wyrzucić odpady powstałe z tych produktów. Takie komunikaty znajdą się m.in. na tamponach, chusteczkach nawilżanych, na wyrobach tytoniowych z filtrami i kubkach na napoje.

 

Resort środowiska szacuje, że opłaty za wprowadzenie na rynek produktów wymienionych w dyrektywie UE (kubki na napoje z pokrywami i wieczkami, także pojemniki na posiłki) mogą przynieść ok. 21 mln zł rocznie.

 

Źródło: noizz.pl

 

Podobne artykuły