06 April, 2021

Zmiany w przepisach prawa. Co się zmieni?

Zmiany w przepisach prawa. Co się zmieni?

10 kwietnia 2021 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące mandatów kierowców taksówek i pojazdów transportu publicznego oraz właścicieli psów

 

Wyższe mandaty dla właścicieli psów

 

Wyższe kary czekają właścicieli zwierząt, którzy nie trzymają psa na smyczy. Mandat będzie groził nie tylko właścicielowi, ale także osobie, która w danym momencie psa wyprowadza na spacer.

 

Mandat w wysokości nawet 250 złotych (wcześniej maksymalnie 200 złotych) będzie groził właścicielowi psa, który biega bez smyczy w miejscu publicznym lub poza ogrodzeniem posesji. Jeśli pies stwarza zagrożenie, mandat wzrośnie do 500 złotych.

 

Policjanci deklarują jednak, że każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie.

 

Decyzję o zastosowaniu pouczenia albo mandatu czy też o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu podejmują każdorazowo policjanci na podstawie ustalonych okoliczności-mówi Kamil Rynkiewicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 

Wyższe kary dla właścicieli nieruchomości

 

Za brak utrzymania czystości i porządku na terenie danej nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów sanitarnych grozić będzie mandat w wysokości 250 zł (wcześniej 100 zł). Raczej jednak mało prawdopodobne, że od 10 kwietnia we wszystkich blokach wystawiane będą dozowniki z płynem dezynfekcyjnym.

 

Nie ma jednak jasnej interpretacji nowych przepisów.

 

Wyższe kary dla przewoźników

 

Za nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym będzie grozić od 100 do 250 zł grzywny.

 

– Może to dotyczyć sytuacji, gdy toaleta w pociągu nie będzie spełniać kryteriów higieny – mówi prawnik Marcin Zatorski.

 

Ale może również dotyczyć sytuacji, gdy w pociągu zabraknie środków do dezynfekcji albo przewoźnik po prostu ich nie zapewni.

 

Wyższe mandaty dla taksówkarzy

 

Te przepisy dotkną także taksówkarzy, którzy nie zapewniają higieny i odpowiednich warunków sanitarnych swoim pasażerom.

 

Przepisy sformułowano jednak bardzo ogólnie i nie doprecyzowano, co konkretnie oznacza higiena i warunki sanitarne. Niewykluczone, że za wskazówkę należałoby przyjąć zalecenia dla branży transportowej na czas pandemii COVID-19.

 

Źródło: PolskaTimes

 

Podobne artykuły