Idzie zmiana w Wojsku Polskim. Nowe zasady finansowania i reforma służby wojskowej
Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej – zapewnił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiając założenia projektu ustawy o obronie ojczyzny. Wicepremier Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że ustawa znosi 14 innych ustaw i na nowo określa zasady funkcjonowania Sił Zbrojnych RP.
Liczący ponad 720 artykułów projekt ustawy o obronie ojczyzny zapowiadany był od kilku miesięcy. Jego założenia przedstawili szef MON Mariusz Błaszczak oraz wicepremier ds. obronności i bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.
Nowe regulacje
Prezes PiS wyjaśnił. że za przygotowaniem projektu stały dwa powody. Pierwszym jest fakt, że ustawa o powszechnym obowiązku obrony pochodzi z 1967 r. Drugi to “obecna sytuacja międzynarodowa”. Jak wyliczał, składają się na nią m.in. polityka Federacji Rosyjskiej i Białorusi oraz fakt, że Polska pozostaje państwem granicznym NATO i UE.
Najważniejsze zmiany zapowiedziane przez polityków to:
- zniesienie 14 ustaw okołowojskowych i zastąpienie ich jedną, a w efekcie uporządkowanie systemu;
- zwiększenie finansowania Sił Zbrojnych, w tym środków na zakup uzbrojenia i możliwość rozłożenia spłaty na okres dłuższy niż sam okres pozyskiwany uzbrojenia. Składać się na te fundusze mają: środki ze skarbowych papierów wartościowych, środki z obligacji BGK, wpłaty z budżetu państwa oraz wpłaty z zysku NBP;
- wprowadzenie nowych rodzajów służby wojskowej przy równoczesnym utrzymaniu zawieszenia powszechnego poboru i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Wojsko ma być liczniejsze
Jarosław Kaczyński poinformował także, że pomysłem rządu jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.
– Odrzucamy pomysł, że armia powinna być niewielka i dobrze uzbrojona. Naszym zdaniem armia powinna być duża i dobrze uzbrojona – mówił wicepremier i dodawał, że liczy, iż skutkiem wprowadzenia nowego systemu będzie doprowadzenie do sytuacji, w której “Polska będzie wśród najsilniejszych członków NATO”.
Źródło: Business Insider