26 October, 2021

Rekonstrukcja rządu. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w Radzie Ministrów

Rekonstrukcja rządu. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany w Radzie Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował o zmianach w rządzie. Rekonstrukcja objęła kilka ministerstw, między innymi Ministerstwo Rozwoju. Ministerstwo Klimatu i Środowiska czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rekonstrukcja rządu zapowiadana była jeszcze przy okazji zdymisjonowania Jarosława Gowina i odejścia Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy.

Jednak w ubiegłą środę rzecznik rządu, Piotr Müller zapowiedział w rozmowie z polskatimes.pl, że zmiany w składzie Rady Ministrów „nastąpią w przyszłym tygodniu”.

– Jakiś czas temu mówiliśmy o tym, że temat korekt rządu zamkniemy do końca października i wydaje się, że tak właściwie będzie – wyjaśnił.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji przekazał, jakie zmiany zostaną dokonane. We wtorek o godzinie 17:00 prezydent Andrzej Duda dokona rekonstrukcji rządu.

Po zdymisjonowaniu Jarosława Gowina z funkcji ministra rozwoju stanowisko to sprawował premier Mateusz Morawiecki. Wakat zapełni Piotr Nowak, były wiceminister finansów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska po dymisji Michała Kurtyki przejmie była wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Premier poinformował, że Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu ze stanowiska

Dymisja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy była dawno przesądzona. Partia obwinia go o złe relacje z polskimi rolnikami. Zastąpi go obecny przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk, który wcześniej był ministrem środowiska. Oprócz tego Kowalczyk objął także stanowisko wicepremiera.

Jednak Puda nie odejdzie z rządu, ponieważ zostanie ministrem funduszy i polityki regionalnej.

– Ze względu na to, że wchodzimy w kolejny okres perspektywy unijnej, zagospodarowania tych funduszy, także w kontekście perspektywy Krajowego Planu Odbudowy, jest takie ważne, dlatego poprosiłem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę, by przeszedł na stanowisko konstytucyjnego ministra funduszy i polityki regionalnej – wyjaśnił szef rządu.

Do ostatnich zmian doszło w resorcie Piotra Glińskiego. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie oddzielony resort sportu. Szefem nowo utworzonego Ministerstwa Sportu i Turystyki zostanie Kamil Bortniczuk, który jest drugim przedstawicielem Republikanów w rządzie. Nieoficjalnie zastępcą Bortniczuka zostanie poseł niezrzeszony, Łukasz Mejza, który – jak zapowiadał Adam Bielan – niedługo dołączy do Partii Republikańskiej.

Źródło: PolskaTimes

 

Podobne artykuły