30 August, 2021

Zniszczenie płotu na granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymany Bartosz K. z Fundacji Otwarty Dialog

Zniszczenie płotu na granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymany Bartosz K. z Fundacji Otwarty Dialog

Straż Graniczna oraz żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali grupę 13 osób, które próbowały niszczyć zasieki na granicy polsko-białoruskiej. Wśród zatrzymanych jest znany aktywista Bartosz K.

 

Jak poinformowała Straż Graniczna, w niedzielę wieczorem funkcjonariusze zatrzymali 13 osób (12 obywateli Polski i jednego Holandii), które zniszczyły zapory techniczne z drutu ułożone na granicy polsko-białoruskiej. Wśród zatrzymanych jest Bartosz K.

 

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1432029896650469378?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1432029896650469378%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpolskatimes.pl%2Fzniszczenie-plotu-na-granicy-polskobialoruskiej-zatrzymany-bartosz-k-z-fundacji-otwarty-dialog%2Far%2Fc1-15778472

Kim jest Bartosz K.?

 

Zatrzymany na granicy Bartosz K., to aktywista społeczny i przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog. Jest mężem Ludmiły Kozłowskiej, szefowej fundacji Otwarty Dialog, która została wydalona z Polski w 2018 r. Małżeństwo na co dzień mieszka w Brukseli.

 

Kilka dni temu Bartosz K. nawoływał na łamach „Gazety Wyborczej”, do obalenia zasieków na granicy” w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa.

 

Po niedzielnej akcji na granicy aktywista czeka, wraz z innymi zatrzymanymi na postawienie zarzutów.

 

Walka FOD z „konsekwencjami antyliberalnej polityki”

 

Jak czytamy na stronie Fundacji Otwarty Dialog, powstała ona w Polsce w 2009 roku z inicjatywy ukraińskiej studentki i działaczki obywatelskiej Ludmiły Kozłowskiej. Od momentu założenia, cele statutowe Fundacji obejmują ochronę praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postsowieckim. Początkowo Fundacja koncentrowała swoją uwagę przede wszystkim na Kazachstanie, Rosji, Ukrainie oraz – od 2016 r. – Mołdawii.

 

„Jednak w lipcu 2017 r. obszar ten został rozszerzony ze względu na szybko pogarszającą się sytuację w Polsce i innych państwach członkowskich UE zmagających się z konsekwencjami antyliberalnej polityki prowadzonej przez ich populistyczne rządy” – czytamy na stronie FOD.

 

Fundacja była jedną z organizacji, która w 2017 r. sprzeciwiała się zmianom w sądownictwie forsowanym przez PiS.

 

Problemy Bartosza K. i Fundacji Otwarty Dialog

 

W czerwcu br.r Prokuratura Regionalna w Lubinie poinformowała o tymczasowym aresztowaniu Bartosza K. Aktywista był nie tylko Przewodniczącym Rady Fundacji Otwarty Dialog, ale również prezesem zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji.

 

Jak informowała wówczas lubelska prokuratura, Bartosz K. usłyszy zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępnego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

 

Z kolei rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn przekazał, że zatrzymanie to wynik śledztwa dotyczącego legalności finansowania Fundacji Otwarty Dialog (FOD) i realizacji operacji finansowych przez zarządzających tym podmiotem.

 

„Śledczy ustalili, iż FOD była w większości zasilana środkami finansowymi z należącej do Bartosza K. spółki Silk Road Biuro Analiz i Informacji . Zatrzymany w fundacji pełnił funkcję prokurenta i członka rady, a w spółce – prezesa. Funkcjonariusze ustalili, że niemal wszystkie wpływy na kontach spółki Silk Road pochodziły od fikcyjnych podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz od firm powiązanych kapitałowo lub osobowo z Bartoszem K. Pozory legalności funkcjonowania tych podmiotów zapewniały świadczone sporadycznie usługi. Podstawę wprowadzenia do polskiego systemu bankowego zagranicznych środków pieniężnych stanowiły dokumenty sprzedaży wystawione przez spółkę Bartosza K.” – poinformował Żaryn.

 

Jak wskazał, poprzez swoją działalność zatrzymany „wyprał” ponad 5,3 mln zł.

 

“Materiał dowodowy wskazuje, że Bartosz K. poświadczył nieprawdę co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców na łączną kwotę około 5,3 mln zł., a także ukrywał przestępcze pochodzenie tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog i innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Bartosz K. usłyszy zarzut poświadczania nieprawdy, a także prania pieniędzy. Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Regionalnej. Bartosz K. jest pierwszym podejrzanym w śledztwie dot. Fundacji Otwarty Dialog” – stwierdził Żaryn.

 

Bartosz K., ostatecznie opuści areszt, po wpłaceniu kaucji.

 

FOD: Polityczne prześladowanie przez instytucje podporządkowane PiS

 

Fundacja, w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że zatrzymanie Bartosza K. traktuje jako „kolejny akt politycznego prześladowania Fundacji przez instytucje podporządkowane PiS”.

 

https://twitter.com/ODFoundation/status/1407664378074341378?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1407664378074341378%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpolskatimes.pl%2Fzniszczenie-plotu-na-granicy-polskobialoruskiej-zatrzymany-bartosz-k-z-fundacji-otwarty-dialog%2Far%2Fc1-15778472

 

„Za krytykę rządzących ODF od 2017 jest na celowniku władzy. ABW “bada” nasze finanse od 2018. Toczą się też inne, liczne postępowania przeciwko nam. Do tej pory wszystkie zostały rozstrzygnięte na naszą korzyść. Tak będzie i teraz. Działamy legalnie. Nie damy się zastraszyć” – oświadczyła FOD.

 

Ludmiła Kozłowska z zakazem wjazdu do Polski

 

W sierpniu 2018 roku Ludmiła Kozłowska została decyzją polskich służb deportowana z terytorium naszego kraju do Kijowa. Decyzja o deportacji nastąpiła w oparciu o wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w którym podkreślono, są „poważne wątpliwości”, co do finansowania kierowanej przez Kozłowską fundacji. Do tej pory szefowa FOD nie może wjechać na terytorium Polski.

 

Źródło: PolskaTimes

 

Podobne artykuły