30 August, 2021

PiS odpuszczą Lex TVN? Kaczyński wydał wyraźne polecenie

PiS odpuszczą Lex TVN? Kaczyński wydał wyraźne polecenie

Lex TVN nie przejdzie, bo Jarosław Kaczyński wystraszył się gróźb USA? Amerykanie chcą nakładać na Polskę sankcje, a prezes PiS podjął decyzję, co dalej z kontrowersyjnymi zmianami w mediach.

 

Ustawa Lex TVN została przyjęta w Sejmie i trafiła do Senatu, gdzie najprawdopodobniej będzie odrzucona. Gdy to nastąpi, dokument ponownie głosowany ma być przez posłów i jeśli Ci go zatwierdzą, znajdzie się na biurku prezydenta. Andrzej Duda już dwa razy publicznie sugerował, że zmian w mediach nie zaakceptuje, nigdy jednak nie powiedział tego wprost. Co więc zrobi? Nie wiadomo. Pojawiły się za to głosy, że jego bunt może wynikać ze zmiany stanowiska partii i strachu PiS przed zemstą i sankcjami USA.

 

Prawo i Sprawiedliwość próbuje zablokować TVN, KRRiT im w tym pomaga, uparcie nie nadając ponownej koncesji TVN24 (stacja już dostała inną, holenderską, dzięki której i tak będzie mogła nadawać w Polsce), a ustawa medialna trwa w zawieszeniu. Co wydarzy się w tej kwestii w najbliższych dniach i tygodniach?

 

PiS odpuści Lex TVN?

 

Głos w sprawie zabrał dawny członek Porozumienia, ostro skłócony z Jarosławem Gowinem, za to w ścisłej spółce z Jarosławem Kaczyńskim. Adam Bielan niedawno został nowym pupilem prezesa, ma więc wieści z pierwszej ręki. Teraz zdradził, jakie będą kolejne kroki partii w sprawie TVN i zmian w mediach.

 

Bielan udzielił wywiadu TVP Info i zapewnił, że ani Jarosław Kaczyński, ani Zjednoczona Prawica w blokowaniu TVN i zmianach w mediach się nie cofną. Twardo trwają ponoć na dawnym stanowisku, niestraszne im sankcje USA czy bunty Andrzeja Dudy. Planują dopiąć swego.

 

Rozmawiałem na ten temat kilkanaście godzin temu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Nie ma żadnej zmiany naszego stanowiska. Będziemy w tej sprawie głosować “za”, jeżeli ustawa wróci do Sejmu, tak jak głosowaliśmy przed wakacjami – powiedział Adam Bielan. Nie doszło do zmiany naszego stanowiska w tej sprawie. To jest po prostu nieprawda – dodał.

 

PiS nie wierzy w weto Dudy?

 

Bielan odniósł się też do wypowiedzi prezydenta, który ostatnimi czasy dużo rozprawia o wolności słowa i złych przepisach, które wprowadzić chce jego partia matka. Co PiS na straszenie i ewentualne weto? Zdaje się, że wcale w nie nie wierzą.

 

Prezydent wypowiada się dyplomatycznie. Mamy sytuację, w której duży koncern telewizyjny od lat obchodzi polskie prawo i to jest ustawa, która to prawo uszczelnia – powiedział Adam Bielan spokojnie, jakby był pewien, że żaden Andrzej Duda i jego weto planom PiS nie mogą zagrozić.

 

Źródło: Planeta.pl

 

Podobne artykuły