Wzrost „złotej algi” w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia
Odra Źródło:Shutterstock / Dariusz Gorajski Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska ogłosił pierwszy stopień zagrożenia ze względu na występowanie „złotej algi” w Odrze. Ostrzeżenie wydano dla punktu powyżej wsi Łany.
W Odrze pojawiła się „złota alga” – poinformował Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ze względu na jej wzrost ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej wsi Łany w powiecie wrocławskim.
„Złota alga” w Odrze. Komunikat ZZK MKiŚ
W oficjalnym komunikacie przekazano, że zjawisko ma związek ze spływem wód z Kanału Gliwickiego. Jednocześnie zapewniono, że zdolności haptofitów do rozwoju w rzece o tak dynamicznym nurcie są ograniczone. Czynnikiem zwiększającym ryzyko mogą się w tym przypadku okazać obserwowane od początku miesiąca niskie przepływy Odry.
W celu przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu Główny Inspektorat Środowiska postanowił zwiększyć częstotliwość monitorowania, a służby wojewodów oraz pracowników Wód Polskich zobowiązano do prowadzenia codziennych wizji terenowych.
Odra. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia
ZZK MKiŚ zwołał w tym tygodniu dwa spotkania, w trakcie których zaktualizowano zalecenia dla służb. Decyzja o przypisaniu pierwszego stopnia zagrożenia zapadła podczas czwartkowej narady zespołu. We wcześniejszych rozmowach prowadzonych przez wiceminister klimatu i środowiska Urszulę Zielińską udział wzięli też przedstawiciele resortów infrastruktury i przemysłu, Wód Polskich oraz wojewodów nadodrzańskich województw.
W komunikacie podkreślono, że Kanał Gliwicki to główne siedlisko „złotej algi” w kraju, w którym od ponad miesiąca regularnie przekroczony jest próg trzeciego stopnia zagrożenia. „Okres wiosenny, w tym wysokie nasłonecznienie, sprzyjają toksycznym zakwitom inwazyjnego glonu” – wyjaśniono. Zapewniono jednak, że jeszcze w tym miesiącu pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – PIB do zbiornika trafi środek, który ograniczy rozwój haptofitów.