05 May, 2022

Zdrada Węgier? UE coraz bliżej embarga na rosyjską ropę, ale rząd Orbana mówi “nie”

Zdrada Węgier? UE coraz bliżej embarga na rosyjską ropę, ale rząd Orbana mówi "nie"

Rzecznik węgierskiego rządu oświadczył w poniedziałek, że Węgry są przeciwne wszelkim sankcjom na rosyjski gaz i ropę. Jeszcze w niedzielę wieczorem ZDF informował nieoficjalnie, że kraje, które do tej pory blokowały embargo na ropę z Rosji, takie jak Węgry i Austria, wycofują się z weta.

Z nieoficjalnym informacji wynika, że Unia Europejska jest coraz bliżej nałożenia sankcji na Rosję, które będą obejmować zakaz importu ropy. Ma być on jednak stopniowy i zacząć obowiązywać dopiero za kilka miesięcy tak, by kraje UE zdążyły się odpowiednio zabezpieczyć. Jak podał brytyjski “Guardian”, UE ma zaproponować stopniowy zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach następnego pakietu sankcji, który ma być omawiany w tym tygodniu.

Według doniesień kilka krajów, w tym Niemcy, Węgry i Austria blokowały dotychczas embargo na ropę, ale Niemcy ostatnio zmiękczyły swoje stanowisko. W niedzielę agencja dpa informowała – wciąż nieoficjalnie – że rząd Niemiec popiera europejskie plany wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy. Podczas wstępnych rozmów na temat kolejnych sankcji Berlin miał opowiedzieć się za wprowadzeniem embarga. W niedzielę portal niemieckiej stacji ZDF podał – również nieoficjalnie – że Austria, Węgry i Słowacja wycofały swoje weta wobec decyzji o odcięciu UE od ropy z Rosji.

Węgry za odcięciem UE od ropy z Rosji? Nie tak szybko

Ale okazuje się, że informacja o zmianie stanowiska Węgier może być przedwczesna. W poniedziałek rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs oświadczył, że Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy.

 Stanowisko Węgier dotyczące jakiegokolwiek embarga na gaz i ropę nie zmieniło się: nie popieramy go – napisał Kovacs w odpowiedzi na pytanie Reutersa.

Embargo na rosyjską ropę ma trafić do szóstego pakietu unijnych sankcji wymierzonych w Rosję. Według ZDF decyzja o wprowadzeniu embarga zapadnie prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych dni, ale nie zostanie ono wprowadzone od razu, a dopiero w ciągu kilku następnych miesięcy.

Według doniesień Politico, które powołuje się na anonimowe źródła unijne, szósty pakiet sankcji ma być przedstawiony przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen już w najbliższy we wtorek. Komisja zaproponuje prawdopodobnie okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji, ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji – podało w poniedziałek Politico.

“Aby Węgrzy nie musieli płacić ceny za wojnę”

Węgry od początku inwazji Rosji na Ukrainę powtarzają, że embargo na surowce energetyczne z Rosji – od których kraj ten jest mocno uzależniony – w ogóle nie wchodzi w grę. Viktor Orban argumentuje, że węgierskie rodziny nie mogą ponosić kosztów wojny w Ukrainie.

W połowie kwietnia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto znów przekazał, że Węgry nie poprą sankcji obejmujących ropę i gaz. Podobnie jak Orban mówił wtedy, że bezpieczeństwo energetyczne jest ważnym aspektem bezpieczeństwa kraju.

Źródło: Money.pl

 

Podobne artykuły