11 April, 2022

Wybory prezydenckie we Francji. Kto wygrał pierwszą turę? Wstępne wyniki

Wybory prezydenckie we Francji. Kto wygrał pierwszą turę? Wstępne wyniki

Po obliczeniu 96 procentu głosów w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron uzyskał 27,41 proc. głosów, a na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zagłosowało 24,03 proc. wyborców – poinformowała agencja Reutera.Trzecie miejsce zajął szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon z 21,57 proc. głosów. Wyniki te oznaczają, że w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 24 kwietnia zmierzą się Macron i Le Pen.

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji za dwa tygodnie

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji zaplanowana jest na 24 kwietnia. Wtedy też ostatecznie poznamy nowego przywódcę kraju.

Przedwyborcze sondaże ukazywały spadkowy trend poparcia dla Macrona. Kandydatka skrajnej prawicy natomiast zyskiwała. Na finiszu kampanii poparcie dla Le Pen rosło. W połowie marca mogła liczyć na ok. 18 proc. głosów. W ostatnich dniach sondaże pokazywały, że wynik prawicowej kandydatki może być nawet o pięć punktów proc. lepszy. Tym samym przewaga obecnego mieszkańca Pałacu Elizejskiego nad Le Pen wynosiła ok. 3 proc.

Różnice programowe: Emmanuel Macron i Marine Le Pen

Programy wyborcze Macrona i Le Pen, którzy przeszli do drugiej tury, znacząco się różnią.

Macron proponuje m.in. powrót do reformy emerytalnej i podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Chce także przeprowadzić reformę sądownictwa, podatku spadkowego, szkolnictwa i wynagrodzeń w sektorze medycznym. Zapowiedział budowę nowych reaktorów nuklearnych i dalszy rozwój tego sektora energetyki, a także sektora energii ze źródeł odnawialnych.

W polityce zagranicznej Macron proponuje kontynuację sojuszu w Niemcami w UE oraz wprowadzenie podatku węglowego na granicach Europy.

Program Le Pen koncentruje się wokół kwestii społecznych i obniżce podatku VAT na paliwa z 20 proc. do 5,5 proc. Szefowa skrajnej prawicy chce podwyżek płac na poziomie 10 proc. oraz wsparcia dla starszych osób do 1000 euro miesięcznie. Proponuje również podwojenie liczby sędziów oraz miejsc w więzieniach. Chce promować francuskie rolnictwo i wstrzymać budowę farm wiatrowych. Opowiada się za ograniczeniem imigracji i naturalizacji obywateli innych państw. Odrzuca wydłużenie wieku emerytalnego, zapowiada więcej środków na edukację i sektor zdrowia.

W kwestiach międzynarodowych Le Pen opowiada się za wyjściem Francji z NATO i utrzymaniem współpracy z Rosją w „pewnych sektorach”. Jest przeciwna większej integracji w ramach UE, opowiadając się za tzw. unią ojczyzn.

 

Źródło: Fakt.pl

Podobne artykuły