Wojsko ogłasza szkolenia na terenie całej Polski. Potrwają do połowy lipca
Polscy żołnierze, zdjęcie ilustracyjne Źródło:PAP / Marcin Bielecki W połowie przyszłego miesiąca wystartują weekendowe szkolenia organizowane przez Wojsko Polskie. Wymogi? Wiek od 15 do 65 lat i polskie obywatelstwo.
„Otwieramy nabór i zachęcamy do udziału w 5. edycji popularnego projektu Trenuj z wojskiem” – ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej. Program zakłada organizację bezpłatnych szkoleń wojskowych, które mają dać „wskazówki jak czuć się bezpiecznym i jak być bezpiecznym”.
Wraca program „Trenuj z wojskiem”
Szkolenia wystartują 11 maja i potrwają do 13 lipca. Będą odbywać się w każdą sobotę w dwóch wybranych jednostkach wojskowych na terenie całej Polski. „Tę edycję wzbogacamy wiedzą i umiejętnościami ze styku wojskowości, właściwego zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej” – zdradza ministerstwo.
To już piąta edycja programu szkoleń prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego w swoich jednostkach wojskowych. W poprzednich czterech udział wzięło ponad 23 tys. osób. „Przez 10 tygodni będziemy w różnych miejscach w kraju, a szkolenia będą prowadzić żołnierze różnych rodzajów naszych sił zbrojnych” – czytamy.
Co w programie szkoleń „Trenuj z wojskiem”?
Instruktorzy zapoznają wszystkich chętnych z podstawami obsługi broni, zasad przetrwania i walki w bliskim kontakcie. Ponadto pojawią się elementy pomocy medycznej, czy też zachowania podczas alarmu.
Kiedy można zgłosić się na szkolenie „Trenuj z wojskiem”?
„Na 8 godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Zapraszamy chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim (tylko) obywatelstwem” – poinformowano. Wojsko na czas szkolenia zapewni ubezpieczenie, wyżywienie i, jak deklaruje, „sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim”.
Gdzie i kiedy odbędą się szkolenia „Trenuj z wojskiem”?
11 maja: Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna; Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
18 maja: Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej; Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
25 maja: Zgierz p. Łodzią – 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej; Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
1 czerwca: Rzeszów – 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej; Szczecin – 12. Brygada Zmechanizowana
8 czerwca: Warszawa – 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej; Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
15 czerwca: Opole – 10. Brygada Logistyczna; Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna; Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
22 czerwca: Suwałki – 14. Pułk przeciwpancerny; Katowice – 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej
29 czerwca: Poznań – 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
6 lipca: Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej; Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej
13 lipca: Warszawa-Wesoła – 1. Warszawska Brygada Pancerna; Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa (6 batalion)