16 March, 2022

Sejm będzie jak nowy! Chcą wydać ponad 80 mln zł na remonty

Sejm będzie jak nowy! Chcą wydać ponad 80 mln zł na remonty

Kancelaria Sejmu planuje wielkie remonty. W ciągu kilku najbliższych lat na prace modernizacyjne zamierza wydać ponad 80 mln zł – ustalił “Fakt”. Jedną z większych inwestycji będzie wymiana kopuły nad Salą Posiedzeń i odnowienie elewacji budynku parlamentu. Urzędnicy przekonują, że po remoncie będzie bezpieczniej.

“Fakt” dotarł do planu przetargów Kancelarii Sejmu. To, co rzuca się w oczy to zakrojone na szeroką skalę remonty, które zaplanowano na ten rok i kolejne lata. Część efektów będzie widoczna dopiero dla posłów kolejnej kadencji.

Remont w Sejmie. 500 tys. zł na kopułę

Jedną z najpoważniejszych inwestycji będzie remont kopuły w budynku Sejmu. Pochłonie aż pół miliona złotych. – Obejmuje wymianę tafli poliwęglanowych wraz z ich uszczelnieniem – wyjaśnia Faktowi Kancelaria Sejmu. Choć remont toczyć się będzie nad najważniejszym w Sejmie pomieszczeniem – Salą Obrad – urzędnicy zapewniają, że będą one przeszkadzać w pełnieniu poselskich obowiązków. – Nie będzie wiązał się z przenoszeniem obrad Sejmu. Prace remontowe nie będą też prowadzone w dni posiedzeń – zapewnia Kancelaria Sejmu.

50 mln zł na elewację

Najkosztowniejszą inwestycją będzie naprawa attyk i elewacji budynku parlamentu. Tu prace mają potrwać aż do 2027 r. i wyceniono je na prawie 53 mln zł. Kancelaria Sejmu przekonuje, że ta naprawa jest niezbędna.

– Elementy te były wykonane w latach 1948-1952 i z uwagi na upływ czasu oraz wpływ warunków atmosferycznych są w złym stanie technicznym. Kamienne, wapienne elewacje były zamontowane na stalowe kotwy, które z biegiem czasu zaczęły rdzewieć i rozsadzać otwory montażowe – wyjaśniają “Faktowi” urzędnicy. I wyliczają: trzeba będzie zdemontować i ponownie osadzić ponad 33 tys. płyt przy pomocy 77 tys. kotew. W przypadku attyk okalających dach gmachu głównego parlamentu – na 2 227 szt. aż 856 szt. jest do wymiany.

– Realizacja remontu zwiększy bezpieczeństwo osób przemieszczających się wzdłuż budynku – argumentuje Kancelaria Sejmu.

Jezdnie i łazienki też do naprawy

Listę uzupełnia remont pomieszczeń sanitarnych, które – jak twierdzą urzędnicy – nie były remontowane od 30 lat. Koszt: 480 tys. zł. Planowany jest też remont nawierzchni przy budynkach sejmowych – 980 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 30 mln zł na prace modernizacyjne zabytkowego budynku przy ul. Zagórnej. – Nie był remontowany od przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku – tłumaczy nam Kancelaria Sejmu.

Część posłów sceptycznie podchodzi do tak szeroko zakrojonego planu remontów. – Sejm jest budynkiem zabytkowym, o który trzeba dbać. Tylko pytanie, czy to w tej chwili na pewno najpilniejszy wydatek – mówi Faktowi Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. – Nie możemy też zapomnieć o tym, że mamy ogromny kryzys wywołany wysoką inflacją, wzrostem cen paliw, skutkami Polskiego Ładu. Dlatego nie wiem, czy to najszczęśliwszy moment na tego typu inwestycje – wolałabym, żeby ograniczyć się do koniecznych napraw, a za resztę wyremontować lokale emerytom. To starczyłoby na pomoc dla ponad tysiąca seniorów! – dodaje posłanka.

Remonty w Sejmie. Oto lista planowanych prac

Remont attyk i elewacji budynków zabytkowych w latach 2022-2027 – 52,9 mln zł

Przebudowa budynku “M” przy ul. Zagórnej w latach 2022-2024 – 30 mln zł

Remont nawierzchni na terenie Kancelarii Sejmu – 839 tys. zł

Remont kopuły Sali Posiedzeń – 510 tys. zł

Remont pomieszczeń sanitarnych – 480 tys. zł

 

Źródło: Fakt.pl

 

Podobne artykuły