03 March, 2022

Prezydent: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

Lubelskie: Wypadek autokaru przewożącego uchodźców

“Polska nie zamierza brać udziału w wojnie” – oświadczył prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji w Ukrainie. “Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani” – dodał polityk.

Prezydent na konferencji prasowej ocenił, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego miała miejsce “bardzo merytoryczna dyskusja”. Andrzej Duda poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli klubów i kół sejmowych, aby zwracali uwagę na dezinformację, bo – jak podkreślił – jest jej coraz więcej, co widać zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie – mówił Andrzej Duda.

Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili, czy że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać – dodał.

Jak podkreślał prezydent, “polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają i wierzę w to głęboko, że nie będą musieli walczyć”.

Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani – mówił.

Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5 (Paktu NATO): gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową – wskazał Duda.

Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić – dodał.

Źródło: Rmf24.pl

 

Podobne artykuły