19 August, 2021

Polska wyśle wojsko do Afganistanu. Prezydent podpisał postanowienie

Polska wyśle wojsko do Afganistanu. Prezydent podpisał postanowienie

Prezydent Andrzej Duda, w porozumieniu z rządem, postanowił o skierowaniu do Afganistanu 100-osobowego kontyngentu wojskowego – informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Nasi żołnierze mają umożliwić bezpieczny powrót do domu Polakom oraz współpracownikom naszego kraju.

 

Jak informuje BBN, prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o skierowaniu do Afganistanu 100-osobowego kontyngentu wojskowego.

 

Żołnierze mają przebywać w Afganistanie od 18 sierpnia do 19 września b.r.

 

„Operacja nie ma charakteru bojowego; jej celem jest zabezpieczenie wraz z sojusznikami ewakuacji obywateli Polski oraz obywateli innych państw” – informuje Biuro.

 

https://twitter.com/BBN_PL/status/1428106561512148999?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1428106561512148999%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpolskatimes.pl%2Fpolska-wysle-wojsko-do-afganistanu-prezydent-podpisal-postanowienie%2Far%2Fc1-15761888

Kumoch : Żołnierze polecą jak najszybciej

 

W czwartek rano sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch przekazał, że żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy mają wspierać partnerów z NATO w ochronie lotniska w Kabulu, znajdą się tam jak najszybciej.- Mamy 100 żołnierzy, którzy będą zabezpieczać na lotnisku potrzebujących pomocy – mówił w rozmowie z dziennikarzami – Kontyngent wojskowy powołany przez prezydenta nie został powołany do zadań bojowych, a ma on wspierać na miejscu innych partnerów z NATO w ochronie lotniska – dodał.

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że warunki akcji ewakuacyjnej na lotnisku w Kabulu zmieniają z godziny na godzinę. – Nie jest problemem sam odlot samolotu, problemem jest kontrola nad wejściami na lotnisko – tłumaczył Kumoch. – W Kabulu sytuacja jest bardzo dynamiczna i będzie tyle lotów, ile potrzeba, żeby ewakuować naszych ludzi i naszych współpracowników – powiedział dodał.

 

Kto poleci do Afganistanu?

 

Jak nieoficjalnie informuje Onet w skład polskiego kontyngentu wejdą przede wszystkim komandosi z elitarnej jednostki specjalnej GROM, medycy wojskowi, którzy mają udzielać pomocy chorym i poszkodowanym na lotnisku w Kabulu, logistycy oraz lotnicy.

 

Zdaniem portalu pierwsi operatorzy GROM-u już polecieli do Afganistanu. Do ich zadań będzie należało głównie zabezpieczenie ewakuacji polskich obywateli, afgańskich współpracowników naszej armii, a także obywateli innych państw z opanowanego przez talibów kraju.

 

Przejęcie stolicy Afganistanu i ewakuacja

W niedzielę talibowie wkroczyli stolicy Afganistanu – Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, a USA wycofało z kraju część swoich wojsk.

 

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, poinformował, że do stolicy Afganistanu wkrótce wyleci pierwszy polski samolot, którym zostaną ewakuowani przebywający w Kabulu Polacy oraz bezpośredni współpracujący z nimi lokalni urzędnicy. – Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj – poinformował Morawiecki.

 

O rozpoczętej akcji ewakuacyjnej powiadomił opinię publiczną również minister obrony narodowej. Według Mariusza Błaszczaka, pierwsi Polacy i ich współpracownicy mieli zostać wywiezieni z Afganistanu jeszcze w czerwcu. – MON szybko zareagował na sytuację w Afganistanie. Wszyscy współpracujący, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem, zostali ewakuowani już w czerwcu. Zobowiązałem Dowódcę Operacyjnego do ewakuacji osób pozostających wciąż Afganistanie. Decyzją Premiera odbywa się to wspólnie z MSZ – napisał w mediach społecznościowych szef MON.

 

W środę szef rządu poinformował, że Polacy przebywający w Afganistanie oraz współpracownicy polskiego kontyngentu wojskowego zostali już ewakuowani do Uzbekistanu.

 

– Wysyłamy tam kolejny Dreamliner, aby pierwsze 50 osób przewieźć już do Polski w bezpieczne miejsce – oświadczył w mediach społecznościowych.

 

Tego samego dnia, późnym wieczorem samolot z Uzbekistanu wylądował na lotnisku w Warszawie.

 

https://twitter.com/mblaszczak/status/1428125608958210057?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1428125608958210057%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpolskatimes.pl%2Fpolska-wysle-wojsko-do-afganistanu-prezydent-podpisal-postanowienie%2Far%2Fc1-15761888

 

Źródło: Dziennik Bałtycki

 

Podobne artykuły